banner609

Yarım Asırlık Hasret Bitti

Denizli’nin son noktası olan sırtı dağlarla çevrili olduğu için ulaşım anlamında da büyük problemler yaşayan Beyağaç’ta bayram havası yaşanıyor. 1972 yılında kurulan ve bugüne kadar hizmet etmiş tüm belediye başkanlarının ortak vaadi olan ve bölge halkını denize ve Muğla’ya kestirmeden ulaştıracak Beyağaç-Köyceğiz yolu asfalt çalışmaları başladı. 46 yıllık hayali gerçeğe dönüştürmek için start veren Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, yıllık belediye bütçesi kadar bir yatırımı bu hayali gerçekleştirmek için tüm sıkıntılara rağmen seferber etiklerini söyledi.

Beyağaç 20.09.2018, 00:00 20.09.2018, 17:03
Yarım Asırlık Hasret Bitti
banner930

Denizli’nin en uzak ilçelerinden birisi olan engebeli ve dağlık coğrafi bir alanda yer almasından kaynaklı olarak “Son nokta” olarak da bilinen Beyağaç İlçesinin makus talihi değişiyor. Özellikle Ege’nin en büyük dağlarından birisi olan Sandras dağının eteğinde yer alan ilçeden, dağın içinden Köyceğiz’e yani hem denize hem de Ege bölgesine açılan bir kapı yani yol yıllardır en büyük arzuydu. 50 kilometrelik mesafeye sahip bu yolun asfaltlı hale getirilmesi bölge insanının yıllardır hayali idi. 4 yıl önce stabil olarak yol açılmış ancak asfaltlama çalışmaları olmadığı için yine de bekleneni vermemişti. Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, o müjdeli haberi duyurdu.

“ÇOK HEYECANLIYIZ”

Başkan Akçay, bölge insanın 46 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu belirterek, “Bölgemizin coğrafi yapısı gereği yol konusu her zaman için sıkıntılı bir süreç olmuştu. Denizli’ye Kale’ye yada Tavas’a ulaşma anlamında bir sıkıntımız kalmadı ancak, Güneyimizde yer alan Muğla’ya yani Ege Bölgesine çok kestirmeden gitmemizi sağlayacak Beyağaç-Köyceğiz yolu gerçek anlamda bölge insanımızın hayaliydi. Artık son nokta konumundan çıkarak bu yol sayesinde Ege bölgesine, Muğla’ya yani denize bir bağlantı sağlayacak duruma geldik.  Eşsiz güzelliklere sahip Topuklu Yaylası, Kartal Gölü ve daha bir çok doğal şaheser bu yol güzergahında olduğu için doğa ve yayla turizmi anlamında da gelişmemiz daha hızlı olacak. Bu bizim için büyük bir nimettir. Doğa turizmi ilçemize büyük katkı sunacak. Bu nedenle çok heyecanlıyız. Beyağaç-Köyceğiz yolunu kullananlar doğal güzellikler ve çam ağaçları arasında geçerek bir görsel şölen yaşayacak. Birçok kişi bu yolu tercih edecek. Bölge insanımız kullanacak” dedi.

“Yıllık bütçemiz kadar yatırım yapıyoruz”

Yol asfaltlama çalışmalarının başladığını belirten Akçay, “Denizli sınırımızda yolun 20 kilometrelik kısmı yer alıyor. Köyceğiz yani Muğla kısmında ise yolun 30 kilometrelik kısmı var. Zaten Köyceğiz tarafında 14 kilometrelik kısım asfaltlı. Eş zamanlı olarak o kısımda 16 kilometrelik stabil olan yolda  asfaltlama çalışması yapılacak. Bizim bölgemizde de 20 kilometrelik kısmı kısa zamanda bitireceğiz. Bilindiği üzere 4 yıl önce bu yol stabil olarak alt yapısı yapılmıştı. Şimdi asfaltlama çalışmalarını başlatmış ve bölgemize büyük nimetler sunacak yolu eksiksiz hizmete sunacak olmanın mutluluğu içindeyiz.  Bunun içinde her şeyi göze aldık. Belediyemizin yıllık bütçesini 4,5 milyon lira. Yol  asfaltlama çalışması içinse 3,7 milyon lira harcama yapacağız. Yıllık bütçemiz kadar bir iş ancak ne kadar sıkıntı yaşasak da ulaşım anlamında böylesi önemli bir yolun daha işler bir duruma getirilmesi için her türlü riski göze alıyoruz” dedi.

Özkan TOKMAK

 

banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir