Beyağaç Belediyesi tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen Eren Günü etkinlikleri, 30-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Etkinlik kapsamında 30 Ağustos’ta Kartal Gölü’ne çıkılacak.

Denizlili Girişimci Tarlayı Havuza Çevirip Balık Üretmeye Başladı Denizlili Girişimci Tarlayı Havuza Çevirip Balık Üretmeye Başladı

7-ASIRLIK-GELENEK-BU-YIL-DA-DEVAM-EDECEK-1-1693296790 (1)

Yapılacak etkinliklerin ardından Kartal Gölü’nde çadırlarda konaklama olacak ve çadır ziyaretleri yapılacak. 31 Ağustos Perşembe gün sabahı şafak vaktinde Eren Dede Türbesi ziyaret edilecek. Türbede dualar okunacak, dilekler tutulacak ve ardından kurbanlar kesilecek.

d3fcfb3e-d132-4ac0-9a0d-49b6a679acc5

BAŞKAN MUSTAFA AKÇAY’DAN DAVET!

Eren Günü etkinlikleri hakkında konuşan Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, “Bu bizim 700 yıllık tarihimiz. Eren Günü, ağustos ayının son perşembe günü Beyağaç ile Köyceğiz halkı tarafından yapılan Çiçek Baba Dağı’ndaki hasat sonu etkinliğidir. Biz de bu geleneği devam ettiriyoruz. Yarın Kartal Gölü’nde Yörük etkinliklerimiz olacak. Gece orada çadırlarda konaklayacağız. Biz belediye olarak Kartal Gölü’nde doğanın tahrip olmaması için vatandaşların yakacağı odun ile lojistik destek sağlayacağız. Ertesi gün şafak vaktinde 5 km’lik yaya yoluyla Eren Dede Türbesi’ne geçeceğiz. Etkinliğe katılanlar küçükbaş hayvan kesecekler ve etleri pişirip yiyecekler. Etlerin kalanı ise getirilip halka dağıtılacak. Etkinliğimiz öğle namazından sonra bitiyor. Bizim insanımız oranın kutsal olduğuna inanıyor. ‘Ben bu sene Eren’e gitmezsem, bereketli olmaz’ görüşü var. Hem Kartal Gölü’ndeki hem de Eren Baba’daki etkinliğe herkesi bekliyoruz” dedi.

712f267a-e01a-48a1-a1ec-a91e951b0566