Boğaziçi beldeyken, köylüler spor sahası yapılması için belediyeye bağışladıkları arsalarının satılmasına öfkeliler. Şimdi Baklan’ın bir mahallesi olan Boğaziçi köylüleri Pazar günü yaptıkları basın toplantısında, spor sahası yapılması için arsaları hiçbir bedel almadan kendilerinin verdiklerini belirterek, arsanın spor sahası yapılmasını istediler.

Köy kahvesinde toplanan köylüler, Çalkebirli Hemşehriler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı Dernek Başkan Yardımcısı Ahmet Akbay okudu.

BOĞAZİÇİ 002

Ahmet Akbay, Baklan Belediyesi'nin aldığı kararın kendilerini yaraladığını belirterek, “Baklan Belediyesi Meclisi ve Baklan Belediye Encümeninin aldığı kararla köyümüzün bağışlarıyla yapılan spor sahasının açık artırmayla satışa çıkarılacağını öğrendik. Halktan gizli olarak kapalı kapılar arkasında yapılan imar değişikliğinden Boğaziçi halkının haberi yoktur. Yapılan parselizasyon çalışmasından da Boğaziçi halkının haberi yoktur. Çocuklarımızın oynayacağı, spor yapacağı, sosyalleşeceği alanlar belediyenin kapalı kapıları arkasında aldığı kararla birilerine peşkeş çekmek uğruna parselleştiriliyor. Bunu kabul edemeyiz.” Dedi.

BOĞAZİÇİ 001

“ÇOCUKLARIMIZIN, GENÇLERİMİZİN GELECEĞİ İÇİN HAYIR DİYORUZ”

Dernek Başkan Yardımcısı Ahmet Akbay, bu güne kadar köyün adına alınan kararları köylülere sormadan aldıklarını belirterek, “Çocuklarımızın, gençlerimizin sosyalleşmesinin önüne geçiyorlar. Ki o alanı benim köylüm bu uğurda beş para almaksızın hibe etmişti. Hibe edenlerin hatırı için, çocuklarımızın geleceği için, gençlerimizin geleceği için bu karara hayır diyoruz.

Köyün ortasındaki park 1944'te koca muhtar Ömer Aycan zamanında köy halkı tarafından imece usulüyle yapılmıştır. Parkın ortasındaki 4 yapraklı yonca şeklindeki havuz köy halkının kararı ile yaptırılmıştır. Bize sormadan bunlar yok edildi. Çal Kebir halkına yapılan zulüm artık yetsin.

Disney+ Aboneleri Neden Reklamlı Versiyonu Tercih Ediyor? Disney+ Aboneleri Neden Reklamlı Versiyonu Tercih Ediyor?

Baklan'da oturanlar ellerine cetvel alıp, istedikleri yeri çizebilirler. Ama Çal Kebirliler kendi yaşam biçimlerini kendileri tayin eder. Bizden olmayanların, bize şekil vermelerine artık hayır diyoruz. Biz bu zihniyeti kabul etmiyoruz. Çocuklarımızın oyun sahasının, birilerinin hesabına heba etmek istemiyoruz. Baklan belediyesine çağrımız çocuklarımızın oyun sahasına yapılan bu saldırıyı durdursunlar. Eğer Boğaziçi'ne hizmet yapacaklarsa, oyun sahasına çocuklarımızın koşabileceği pist yapsınlar. Top oynayacakları saha yapsınlar. Çocuklarımızın yüzebileceği havuz yapsınlar. Betona değil yeşile yatırım yapsınlar.

Bütün bunlar için Baklan Belediyesi, demokrasi ve halk iradesine inanıyorsa Boğaziçi halkından habersiz yaptığı imar değişikliğini kaldırsın. Hibe edenlerin iradesine uygun olarak bu sahayı spor sahası olarak ayırsın. Bu irademiz yerine gelinceye kadar her türlü hukuki ve fiili eylemlerimiz devam edecektir. Çal Kebir halkı bilsin, Baklan Belediyesi duysun.” Diye konuştu.

BOĞAZİÇİ 003