Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şeref Arpacı yaptığı yazılı açıklamayla 2024 yılı ocak ayı bütçesindeki rekor açığa dikkati çekti. Kamu kaynaklarının, ülkenin gerçek ihtiyaçları yerine, AK Parti’nin yerel seçimleri kazanması için harcandığına değinen Arpacı, “Mali disiplin yok oldu. Türkiye’de merkezi yönetim bütçesiocak ayında 150 milyar lira açık verdi. Bu 2020, 2021 ve 2023 yılları hariçönceki yıllarda verilen yıllık açıktan bile fazla. Bu bütçe açığı, AKP iktidarının yandaş müteahhitlere, para babalarına ve yandaşlarına milletin cebinden alarak verdiği paralardan kaynaklanmaktadır. Milletin parasını har vurup harman savuruyorlar. Yarın, bu bütçe açığının ceremesini vatandaşımıza artan vergilerle ödetecekler” diye konuştu

NAKİT AÇIĞI BÜTÇE AÇIĞINDAN DA BÜYÜK

Yasin Öztürk Seçimi Değerlendirdi: “En Başta Kendimizden Başlamak Lazım” Yasin Öztürk Seçimi Değerlendirdi: “En Başta Kendimizden Başlamak Lazım”

CHP’li Arpacı’nın yazılı açıklaması şu şekilde: "Ocakta bütçe harcamaları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 139 oranındaartarak 768 milyar liraya çıkarken, bütçe gelirleri ise yüzde 113,5oranında artarak 617 milyar lirada kaldı. Ekonomideki reel büyümeninyüzde 3-4 civarında kaldığı bir dönemde, bütçe harcama ve gelirlerinin buölçüde artması, yüzde 65 civarında hesaplanan enflasyonuninandırıcılıktan ne kadar uzak olduğunu açıkça gösteriyor.Bu arada Hazinenin nakitaçığı ise 2023 yılında gider yazılan ancak fiilen ödemesi yapılmayıp 2024yılına ertelenen harcamalar yüzünden çok daha yüksek seyrediyor.Hazine ve Maliye Bakanlığı ocak ayı nakit açığının 206 milyar lira olarakgerçekleştiğini açıklamıştı."