Bugün Candoğan Parkı’da toplanan CHP Denizli İl Örgütü, Denizlili tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanında gerçekleştirecekleri Büyük Emekli Mitingi’ne davet etti.

Basın açıklamasını CHP Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum okudu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlara çıkacaklarını belirten Horzum; “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dilegetirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız.

Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye,esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet veKalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız.” Diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 12.16.29

“BU BÜYÜK ADALETSİZLİĞE SON VERİN”

Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insancayaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlara çıkacaklarını söyleyen Horzum, “5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülyateyzenin hakkını aramak için bir aradayız.

Bayram İkramiyeleri 10-14 Haziran Günleri Ödenecek Bayram İkramiyeleri 10-14 Haziran Günleri Ödenecek

‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.” Dedi.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 12.16.30 (1)

“EMEKLİLERİ ANKARA’DA TANDOĞAN MEYDANINA BEKLİYORUZ.”

Emekli aylıklarının yılın ilk dört ayında eridiğini söyleyen İl Başkanı Horzum konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler.

Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin ‘yüzyılına’ bir bakalım.

Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronunüzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!

Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda-enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir!

Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. ‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimizgün, ‘kazandık’ diyeceğiz.

Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tümemekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz.”

Editör: Orhun Çoban