“Türkiye’de 10 Ocak basın emekçileri için tarihi bir gündür” diyen Karaca, “62 yıl önce medyayı iş dünyasındaki menfaatleri için aparat olarak gören zihniyete karşı örgütlenip, medya patronlarıyla mücadele eden ve 212 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştırılanlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesiyle ilk kazanımı elde eden kıymetli basın emekçilerinin günüdür. Basın emekçilerinin mücadelesi elbette 62 yıl önce başlamadı. Ancak bugün basın emekçilerinin hak arayışını değerlendirmek için, 22 yıllık AK Parti’nin basın karnesini de irdelemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“20 YILDA 848 GAZETECİ MESLEĞİNİ YAPARKEN TUTUKLANDI”

“Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın verilerine göre, Türkiye’de AK Parti’nin 2002’de iktidara geldiği dönemden itibaren 20 yılda en az 848 gazeteci tutuklandı. EngelliWeb’in son raporuna göre 2021 itibariyle Türkiye’den 574 bin 798 internet sitesine erişim engellendi. İfade özgürlüğü, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı göz göre göre ihlal edilirken, haberin oluşması ve yayınlanması engellenerek kamu yararı ilkesi zedelendi. Bunun yerine sulh ceza hakimlikleri eliyle jet hızıyla çıkartılan kararlarla “bazı” kişilerin, siyasilerin, iş çevrelerinin, adi suçlardan yargılanan sanıkların kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle gazetecilik mesleğinin yürütülmesi engellendi”

Müftülük Namaz Saatlerini Açıkladı Müftülük Namaz Saatlerini Açıkladı

“YANDAŞA BASIN KARTI, GAZETECİ’YE CEZAEVİ YOLU”

“Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin paylaştığı veriye göre, mesleğini icra eden en az 312 gazeteci 2023 yılında yargılanırken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 1000’e yakın gazetecinin de basın kartının iptal edilmesi, basın emekçilerinin kıskaca alınarak sansür mekanizmasının ne düzeyde işletildiğinin en açık delilidir. Şartlar ne kadar zor olursa olsun, tarih göstermiştir ki her baskı döneminde olduğu gibi, bir sonraki evre özgürlük evresi olacak ve hür basın susmayacaktır. Basın emekçilerinin hak arama mücadelesi, hepimizin mücadelesidir”

Editör: Haydar Buğra Tokmak