Köy-Koop Merkez Birliği üyelerinin ekim ayında Burdur’da yaptığı toplantıda zam gelen çiğ süt fiyatı yeniden düzenlendi. Son toplantıda çiğ sütün kesintisiz fiyatı 13 lira 50 kuruş olarak belirlenmişti. Fakat üreticinin eline 12 lira 50 kuruş geçiyordu.  Ulusal Süt Konseyi yeniden bir düzenlemeye gitti. Kesintiler hariç süt fiyatı 13 lira 50 kuruş oldu. Buna göre, litre başına ulaşım, toplama bedeli ve destekleme priminin bir lirayı bulduğu çiğ sütte üreticinin eline geçecek net ücret açıklanmış oldu. 22 Ocak’ta geçerli olacak yeni tarife sürecinde çiftçiye ödenen net ücretin üzerine ayrıca maliyetler eklenecek.

Bakan Yardımcısı İnan’dan DEMİOSB’ye Ziyaret Bakan Yardımcısı İnan’dan DEMİOSB’ye Ziyaret

Süte yapılan zammın market raflarındaki fiyatları da etkilemesi bekleniyor. Hem hazır süt hem de süt ürünlerinde fiyatların süratle yukarı çıkacağı endişesi yaşanıyor.

“SÜTE 1 LİRA ZAM YAPILMIŞ OLDU”

Süte yapılan zam hakkında konuşan Köy Koop Genel Başkanvekili ve Denizli Bölge Birliği Başkanı Mehmet Varol, “Yapılan zamla birlikte 13.50 lira olan para, üreticinin eline geçecek olan net paradır. Daha önce üreticinin eline 12.50 lira geçiyordu. 1 lirası da soğutma ve toplama bedeliydi. Şu anda süte 1 lira zam yapılmış oldu” diye konuştu.

 “VERİLEN ZAM 1 HAFTA SONRA ERİYİP GİDECEK”

Son bir ayda yeme gelen zammın 100 lirayı bulduğunu ifade eden Başkan Varol; “Önümüzdeki haftadan itibaren yeme yine zam gelecek. Gerekçeyi olarak da ‘Hammede ithal ediliyor ve çok pahalı, döviz kuru yükseliyor’ diyecekler. Aslında Bakanlık maliyet hesaplarını da kontrol etmeli. Bizde ana girdi yem fiyatlarıdır. Bunu nasıl bakıp nasıl kontrol ediyorlar? 1 hafta sonra yeme gelecek zamları görebiliyorlar mı? bilmiyorum. Zaten verilen zam 1 hafta sonra eriyip gidecek. Gıda Komitesi’nin kararını Ulusal Süt Konseyi’ne açıklattılar” diye konuştu.

Editör: Orhun Çoban