Denizli'de 60 Yıllık Kayıp Köy Gün Yüzüne Çıktı

Denizli’nin Çivril İlçesi Işıklı Gölü içinde bulunan eski yerleşim yeri Gencelli suların çekilmesiyle 60 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Eski ev kalıntıları ve mezarlar, göle gelen vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla izlendi.

Çivril 13.01.2021, 20:12
Denizli'de 60 Yıllık Kayıp Köy Gün Yüzüne Çıktı
banner930

Seraserli ve Sundurlu Mahalleleri arasında kurulu olan ancak Işıklı Baraj Gölünün yapımı esnasında boşaltılan ve bu sene Işıklı gölünün sularının aşırı çekilmesiyle ortaya çıkan Gencelli Köyü eski yerleşim alanı görenlerin ilgi odağı haline geldi.

Genç Çivril Gazetesinin haberine göre, 1950 yılında başlayan baraj inşaatı ile boşaltılan Gencelli Köyüne ait olduğu belirlenen kalıntı ve ev yıkıntıları ile mezarları göle gelen vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla izlendi. Köyün Menderes nehri yatağında kurulu olduğunu ve köylülerin baraj ile birlikte Seraserli ve Sundurlu’ya taşındığını belirten vatandaşlar Gencelli köyünün yaklaşık 50 hanelik 100-120 nüfuslu bir köy olduğunu belirtti. Seraserli Mahallesi’nden sonra kurulu olan Gencelli Köyü, Işıklı Baraj Gölünün tamamlanmasıyla birlikte 1960’lı yıllarda boşaltılarak köy halkı yakın köylere yerleştirilmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir