İki hafta süresince PAÜ Botanik Bahçesi, PAÜ Orman Okulu Uygulama Merkezi ve PAÜ Çocuk Üniversitesi açık ve kapalı alanlarında anaokulu ve ilkokul grubu öğrencilerine yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Merkez Müdürü Prof. Dr. Fatma Taşkın Ekici orman okulu temelli yaz okulu programı ile ilgili şunları ifade etti: “Doğa ve Oman temelli yaz okulu programı ile çocukların doğa ve çevresiyle tanışık ve barışık ve kendilerini doğanın bir parçası olarak gören bireyler olmaları amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra bu program ile çocuklar yaz tatillerini eğlenerek, öğrenerek ve akranları ile kaliteli zaman geçirmeleri sağlanmaktadır.”

Eğitim Emekçileri Ankara Müdahalesini Kınadı Eğitim Emekçileri Ankara Müdahalesini Kınadı

Paü Çocuk Üniversitesi 7

FARKLI ATÖLYELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

PAÜ Çocuk Üniversitesinin amaçlarından biri olan üniversitede görev yapan akademisyenlerle okul çağındaki öğrencileri bir araya getirmek için yaz okulu programında onlarca farklı aktivite düzenlendi. 

Dr. Öğr. Üyesi Kudret Aykırı ile “Doğada Ben, Doğada Biz”, “Orman Okulu Hukuku – Hukuk Okuryazarı Ekolojik Vatandaş Çocuk”, “Doğal Tarihimle Sahnedeyim”,“Doğada Geleneksel Çocuk Oyunları”, “Ekonomik Bir Ürün Olarak Çam Fıstığı”, “Çevresel Sanat Bağlamında Yolculuk Asası”, “Çevresel Sanat Bağlamında Doğa ve Ritim” ve “Doğa ve Hissetme” atölyeleri gerçekleştirildi.

Dr. Öğr. Üyesi Serkan Aytekin ile çocuklar birbirleri ile tanışarak çam fıstığı toplayıp, kırıp afiyetle yediler. Ardından obalar asalarını yapmak için doğadan istedikleri materyalleri topladılar. Oba asasını yapmak için doğal malzemeleri renklendirerek oba asasını oluşturdular. Ayrıca Serkan Aytekin ile “Doğada spor”,“Doğada Drama”,“Doğada Müzik ve Ritim”, “Doğa Keşfi ve Minyatür Oluşturma”,“Doğada Yaşam Sanatı” atölyeleri gerçekleştirildi. 

Paü Çocuk Üniversitesi 1

Obalar Prof. Dr. Fatma Taşkın Ekici ve Uzman Güllü Katırcıoğlu tarafından “Doğada Fen Bilimleri: Büyüteçle Güneş Işınlarını Topluyoruz” ve “Doğanın Yeşil Fabrikası: Ağaçlar” atölyeleri; Doç. Dr. Erhan Ekici tarafından ise “Doğada Yön Bulma” ve Dr. Öğr. Üyesi Yüksel Çekbaş tarafında “Astronomi” atölyesi,  gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Ahmet Erol tarafında “Orman Okulu ve Robotik Kodlama”, “Bir STEAM Etkinliği Olarak Bez Çanta Tasarlama”, “Bilimsel Süreç Becerileri ve Toprağın Katmanları” atölyeleri; Arş. Gör. Merve Eker tarafından “Doğa Gözlemi”, “Tohum Topu” atölyeleri gerçekleştirildi.

Çocuklar program kapsamında günün çoğu zamanını gölge ve serin alanlarda, günün sıcak saatlerini bina içerisinde yer alan geniş sınıflar ve çocuk meclisi/sahnesi alanında dinlenerek, eğlenerek ve öğrenerek geçirmektedir.

Editör: Orhun Çoban