TEKNOFEST'e katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ilk uzay yolcularının Alper Gezer Avcı ve Tuva Cihangir Atasever olduğunu açıkladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan, "Ülkemize milletimize ve ordumuza hizmet eden yerli milli şirketler varken Amerikan firmalarının reklam ajanslığına soyunmanın adı mandacılıktır. Bay bay kemal senin o görüştüğün kişiler benimle görüştü. Türkiye'de böyle bir yatırım yapma arzularının olduğunu söylediler. ‘Buyurun gelin' dedim. O gün bugün biz bir daha görmedi" dedi.

Stadı Çöplüğe Çevirdiler Stadı Çöplüğe Çevirdiler

recep tayyip erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST 2023'e katıldı. Alanı dolduran kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maşallah bu yıl da İstanbul TEKNOFEST bir başka güzel. Buradan sizlerin vasıtasıyla ülkemizin 81 vilayetindeki tüm genç yüreklere selamlarımı gönderiyorum. Gönül coğrafyamızın dört bir yanındaki gençlerimizi buradan bir kez daha selamlıyorum. Dünyanın bir numaralı havacılık uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRKİYE'NİN İLK UZAY YOLCULARINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında Türkiye'nin ilk uzay yolcularını da açıklayarak şunları söyledi: “Bundan 2 sene önce küresel uzay yarışında ülkemizi üst liglere taşıyacak milli uzay programını açıklamıştık. Uğun bu hayalleri gerçeğe dönüştürme yolunda önemli adım atıyoruz. Mayıs ayında başlattığımı süreçte bir asil bir yedek olmak üzere iki uzay yolcumuzu belirledik. Öncelikle uzay yolcusu olmak üzere başvuruda bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Binlerce talipli arasından uzay yolcusu olma hakkını kazanan arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Türkiye'nin nişanlı ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız uluslararası uzay istasyonunda 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizin kıymeti üniversite, araştırma kurumlarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek. Yedek adayımız da bir yörünge altı uçuşu gerçekleştirerek eğitimini pekiştirecek. Uzay yolcumuzun uzay ile buluşma zamanı 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Vakit geldi. Türkiye'nin gücünün ve kararlılığının sembolü olacak bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak uzay yolcularımızı tanıma vakti de geldi. Uluslararası uzay istasyonuna gidecek Alper Gezer Avcı kardeşimiz hava kuvvetleri komutanlığımızda önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever kardeşimiz Roketsan'da uzay fırlatma sistemleri alalında çalışan bir sistem mühendisimiz. Her iki kardeşimizin görevlerini en güzel şeklide yerine getireceklerinden hiçbir şüphe duymuyorum” Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin ilk uzay yolcularına Türk bayrakları emanet etti.