Geniş oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Cumhuriyete Doğru adli tiyatro oyunu Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde sahnelendi. Sanatseverlerden tam not alan oyun ikinci turne kapsamında izleyici ile buluştuğu Denizli’de ayakta alkışlandı.

Daha önce kurtuluş mücadelesinin verildiği kentleri kapsayan bir turnede perdelerini açan oyun Ankara MEB Şura Sahnesi tarafından sahnelendi.

Hierapolis ‘Gece Müzeciliği’ İle Aydınlanıyor Hierapolis ‘Gece Müzeciliği’ İle Aydınlanıyor

C U M H U R I Y E T E D O G R U D E N I Z L I D E S A H N E L E N D I 1 1710408612

Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Danışmanları Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş ve Utku Koçak, İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlarımızın birlikte izlediği tiyatro oyunu büyük beğeni ile izlendi.

Millî Mücadele kahramanları ve birlik ruhunun sahnelendiği tiyatro oyununda izleyenler birçok sahnede duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Oyunda Hamdullah Suphi Bey’in Büyük Millet Meclisi’nde İstiklâl Marşı’nın kabulünü yeniden canlandırdığı sahnede, tüm salonda İstiklâl Marşı’mızın on kıtası tüm izleyenler tarafından ayakta okundu.

C U M H U R I Y E T E D O G R U D E N I Z L I D E S A H N E L E N D I 3 1710408598

15 KİŞİLİK EKİB ÇALIŞTI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk Milleti'ni arkalarına alıp Millî Mücadele'yi başlatarak, sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren bu tiyatro eseri Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy'un Birlik şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş'a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.

C U M H U R I Y E T E D O G R U D E N I Z L I D E S A H N E L E N D I 2 1710408580

110 kişilik dev sanatçı kadrosunda başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaştı.