Akaryakıt Fiyatları Güncellendi Akaryakıt Fiyatları Güncellendi

DENİB üyeleri 2023 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı için Denizli İhracatçılar Birliği hizmet binasında bir araya geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantı, divan heyetinin seçilmesiyle devam etti.

Olağan Genel Kurul toplantısında DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli ihracatına ilişkin detaylı değerlendirmelerde bulunarak; “2023 yılı Denizli geneli ihracatımız yüzde 10,8 oranında azalışla 4,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu noktada, ihracat daralmasında yaşanan jeopolitik gerilimler, küresel enflasyon ve enflasyonla mücadele için alınan önlemler, sıkı para politikaları, PMI ve İhracat İklim Endeksinin art arda eşik değer olan 50’nin altında seyretmesi, taleplerde daralma, özellikle hazır giyim/ev tekstilinin öncelikli sektör olmamasıyla tüketici tercihlerinin değişmesinin etkili olduğunu belirtmek istiyorum. Denizli’den 2023 yılında 26 farklı sektör ve 2.905 farklı ürün grubunda 185 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Denizli yıl genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 9. sıradaki yerini korudu. Her sene 300’e yakın yeni ihracatçı, 1.700 aktif ihracatçı sayımız ile toplam üye sayımız 5.000’e yaklaşmış durumda. Ben de bu vesileyle tüm ihracatçılarımıza sağladıkları katkıdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. 2024’te ise ihracata iyi başladık. Ocak ve şubat aylarında artan ihracatımız martta eksik iş günü nedeniyle azaldı. Yılın ilk çeyreğinde ise ihracatımız, küresel finans piyasalarında yaşanan sıkı para politikalarına rağmen yüzde 1,4 arttı ve 1 milyar 075 milyon dolar oldu” dedi.

A W177470 02

DENİZLİ BAZI SEKTÖRLERDE ÜLKE ÇAPINDA ZİRVEDE YER ALIYOR
Denizli’nin ülke geneli sıralamalarda ilk sıraya yerleştiren ürün gruplarına değinen Başkan Hüseyin Memişoğlu, “Havlu grubunda 400 milyon dolarlık yıllık ihracat değerimiz ile ülke genelinde ihracatın yüzde 75’ini üstleniyoruz. Nevresim grubunda ilimizden 250 milyon dolar değerinde yıllık ihracat yapılıyor. Bu değerle ülkemizin toplam nevresim ihracatının yüzde 55’i ilimizden gerçekleşiyor. Yine bornoz grubunda ilimizden gerçekleşen 135 milyon değerinde yıllık ihracat ülke geneli ihracatın yüzde 66’sına tekabül ediyor. Havlu, nevresim ve bornoz ihracatında ilimiz Türkiye birincisi. Aslında ev tekstili ürünlerinde ihracattan aldığımız pay çok daha yüksek seviyelerde. Bazı ürünler Denizli’de üretilse de İstanbul, Bursa ve Gaziantep firmaları üzerinden ihraç ediliyor. İşlenmiş doğal taşta 213 milyon dolar yıllık ihracatımız ile ülke genelinde lider konumundayız. Ayrıca, emaye bobin teli ve kablo grubunda ilimiz yüzde 24 pay alarak ülke genelinde ikinci sıraya yerleşti.” diye konuştu.

A W177470 04

DENİB İLETİŞİM FAALİYETLERİ YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR
DENİB’in geçtiğimiz mayıs ayından itibaren çeşitli iletişim faaliyetlerine ağırlık verdiğini belirten Başkan Memişoğlu, “Birliğimizce hazırlanan ‘İhracat 101’ isimli dijital kitapçık, özellikle uluslararası yolculuklarına yeni başlayan ya da başlamak isteyen firmalar için kılavuz niteliği taşımakla beraber mevcut ihracatçı firmalarımızın ihtiyacı olabilecek çeşitli bilgi, mevzuat ve uygulamalara yer veriyor. Ayrıca, ihracata yeni başlayan, başlamak isteyen ya da mevcut ihracatını geliştirmek isteyenler için ilham niteliği taşıması adına üyelerimiz arasında farklı ihracat hikayeleri olan, değişik sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla röportaj yaparak sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz.” dedi.
A W177470 01
"YURT DIŞI PAZARLAMA, EĞİTİM VE DANIŞMANLIK FAALİYETLERİMİZ SÜRÜYOR"

Alıcılarla bire bir temas kurulan fuar ve heyet organizasyonlarına aktif bir şekilde devam edildiğini belirten Başkan Memişoğlu, şunları söyledi:
“Denizli İhracatçılar Birliği olarak 2023 yılı Nisan ayından bu yana 13 farklı ülkeye 4 ticaret heyeti, 4 alım heyeti, 6 fuar katılımı ve 7 UR-GE heyeti olmak üzere 21 adet yurt dışı pazarlama etkinliği düzenledik. ‘İş Çevikliği’ mottosuyla 2024 yılına yeni formatıyla başlayan DENİB Akademi etkinliklerine Akademi Master, Akademi Junior, Akademi Girişimci ve Akademi Profesyonel olarak 4 ayrı kategoride programlarımıza devam ediyoruz"