Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Denizli İhracatçılar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, önceki dönem Ekonomi Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı/Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Fikret Kileci, Denizli protokolü, Denizli Platformu’na bağlı oda ve derneklerin başkanları, ihracatçı birlikleri başkanları, sanayiciler ve ihracatçı firmalar katılım sağladı.

DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni kapsamında altı farklı kategoride firmalara plaketleri takdim edildi. 2023 yılında imalatçı bazında ilk 20 firma, Uşak’ta faaliyet gösteren imalatçı bazında ilk 3 firma, ihracatçı bazında 1 milyon dolar üzeri ihracat yapan ve sektöründe birinci 15 firma, 5 milyon dolar üzeri birim fiyat başına en çok ihracat değerine ulaşan firma, Dış Ticaret Sermaye Şirketi olarak en fazla ihracat yapan firma ve son olarak Birliğimize 2023 yılında üye olup en fazla ihracat gerçekleştiren firma ödüllendirildi.

A W243547 03

MEMİŞOĞLU İHRACAT DARALMASINA DİKKAT ÇEKTİ
İhracat şampiyonu olan firmaları kutlayan DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “2023 yılı Denizli geneli ihracatımız yüzde 10,8 oranında azalışla 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, ihracat daralmasında yaşanan jeopolitik gerilimler, küresel enflasyon ve enflasyonla mücadele için alınan önlemler, sıkı para politikaları, PMI ve İhracat İklim Endeksinin art arda eşik değer olan 50’nin altında seyretmesi, taleplerde daralma, özellikle hazır giyim/ev tekstilinin öncelikli sektör olmamasıyla tüketici tercihlerinin değişmesi ihracatı etkiledi. Denizli’den 2023 yılında 25 farklı sektör ve 3 bine yakın ürün grubunda 185 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tekstil-Konfeksiyon sektörünün Denizli’nin toplam ihracatındaki payı 1,4 milyar dolar ile yüzde 33,3, kablo sektörünün payı 812 milyon dolar ile yüzde 19,4, bakır tel sektörünün payı 568 milyon dolar ile yüzde 13,6, tarım sektörünün payı 333 milyon dolar ile yüzde 7,9 ve son olarak doğal taş sektörünün payı 252 milyon dolar ile yüzde 6 olarak kayıtlarımıza geçti. Ayrıca, 2023 yılında yaş meyve sebze, kuru meyve, hububat sektörlerinde dikkat çekici ihracat artışları yaşandı. 2023 yılında Denizli’den en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke İngiltere, ABD ve Almanya olarak sıralandı. Denizli yıl genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 9. sıradaki yerini korudu. Her sene 300’e yakın yeni ihracatçı, 1.700 aktif ihracatçı sayımız ile toplam üye sayımız 5 bine yaklaşmış durumda. Bu vesileyle tüm ihracatçılarımıza sağladıkları katkıdan dolayı teşekkürlerimi sunuyoruz. İmalatçı bazında ödül alan Seval Kablo, 8544 GTİP kodu ürün grubunda yalnızca ilimizde değil, Türkiye çapında da zirvede yer alıyor" dedi.
A W243547 04

"AKLIMIZLA HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR"
Ülke ekonomisi için ihracatın ödemine değinen TİM Başkanvekili Fikret Kileci de “Dünya sancılı bir süreçten geçiyor. Mantıklı hareket ettiğimizde kazançlı çıkacağız. Bazı şeyleri dibe vurmadan göremeyiz. Daha önce daha iyi değerlendirmeler yaptık. Değişen dünyaya ayak uydurmamız gerekmektedir. Tekstil sektörü Türkiye'de yüzde 12, dünya genelinde ise yüzde 8 daraldı. Tekstil konusunda üretim gücü olan bir ülkeyiz. Yöntem ve sürece uyum sağlarsak en başarılı sektör olmaya devam edeceğiz. Aklımızla hareket etmemiz gerekiyor" diyerek başarılı firmaları kutladı.

Denizli’de Konut Satışları Düşmeye Devam Ediyor Denizli’de Konut Satışları Düşmeye Devam Ediyor

A W243547 05
"BEN DEĞİL BİZ ANLAYIŞINDA OLMALIYIZ"
Yaşanılan zorluklara karşı birlik ve beraberlik vurgusu yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ise "Üreten şehirlerin ayakta kalmalarının en önemli göstergesi ihracattır. Hep beraber kurtuluşa inanarak emek harcayan herkesi kutluyorum. Üretmek isteyen kim varsa kapımız sonuna kadar açık. Katma değerin artması için elimizden geleni yapacağız. " ifadelerini kullandı.

A W243547 02
"SİZLERE MİNNETTARIZ"
"Canla başla çalışan, refahı artıran herkese çok teşekkür ediyorum” diyen Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Bakanlık olarak katkı sağlamak adına refahı yükseltmek için çalışmalarımız sürüyor. Artan ihracatımız sayesinde küresel yoldaki önemimizi bir üst seviyeye taşıyoruz. Ülkemiz hedefine emin adımlarla ilerlemektedir. Son 10 yılda yüzde 5.4 oranında büyüyerek önemli bir adım attık. İhracatımızdaki artış, ithalattaki düşüş açığımızı kapatmaya devam ediyor. Başarı hepimizindir. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Sizlerin gayreti ülkemizin kalkınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sizlere minnettarız”

Konuşmaların ardından DENİB bünyesinde Denizli ve Uşak’ta faaliyet gösteren ihracat şampiyonu 41 firmaya ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Editör: Orhun Çoban