Denizli 1 Mayıs’ında resmi başvurular tamamlandı. 32 kurumun katıldığı ortak toplantı neticesinde 1 Mayıs Tertip Komitesi, Türk-İş, DİSK, KESK ve TMMOB’den oluştu. İşçiler, kamu emekçileri, mühendis ve mimarlar, emekliler, öğrenciler, kadınlar 1 Mayıs’ta yoksulluğa karşı insanca yaşam için yürüyecek.

Denizli Model Fabrika Toplantısı Yapıldı Denizli Model Fabrika Toplantısı Yapıldı

Bu yıl sağlık işçileri ve belediye işçilerinin geçen yıla göre daha kitlesel katılımı bekleniyor. Sağlık-İş üyesi sağlık işçilerinin PAÜ hastanesinde ek protokol için yaptığı eylemler sürerken, yerel yönetimlerde çalışan işçiler Hizmet-İş’ten istifa ederek DİSK’e bağlı Genel-İş ve Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikalarına üyelikler gerçekleştirdi.

1 Mayıs Çarşamba günü 14.00’da Çınar Meydanı’nda toplanılacak ve yürüyüşün ardından miting Ulus-Tokat kavşağında yapılacak.

‘YOKSULLUĞA VE SENDİKASIZLAŞTIRILMAYA ‘DUR’ DİYECEĞİZ’

Türk-İş Denizli İl Temsilcisi ve Çimse-İş Denizli Şube Başkanı Yakup Çetin, yoksulluğun, vergide adaletsizliğin ve sendikasızlığın en temel üç sorun olduğunu aktardı. “Ekonomik krizin nedeni biz değiliz” diyen Çetin işçilerin 1 Mayıs taleplerini şöyle sıraladı; “Yoksulluğa, hayat pahalılığına, vergide adaletsizliğe, esnek çalışmaya, kayıt dışı istihdama, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırmaya ‘dur’ diyoruz. İnsan onuruna yakışır yaşama ve çalışma şartları istiyoruz!” Denizli’deki sendikalı sendikasız tüm işçilere 1 Mayıs’a katılımı çağrısı yapan Çetin, “Taleplerimiz ve haklarımız için yaşasın 1 Mayıs” dedi. Açlık ve sefalete karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını dile getiren DİSK Genel-İş Üyesi İsmail Tanberk, “Bu uluslararası mücadele ve dayanışma gününde dünya halkları birleşiyor. 1 Mayıs alanı emekçi sınıfın sözünü söyleyeceği alan, ‘Biz varsak varsınız’ demenin yeri. Yaşasın emek kardeşliği, kahrolsun ırkçı, kapitalist düzen. İşçi arkadaşlarımızı, halkımızı meydanlarda yeni zaferlerin müjdesini vermeye, sesimize ses olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

‘RESMİ TATİLDE İŞÇİLER ÇALIŞTIRILIYOR!’

KESK Denizli Şubeler Platformu Sözcüsü ve SES Denizli Şube Başkanı Selçuk Göçer hazırlıklara ilişkin bilgiler aktardı. 1 Mayıs 2024 Denizli kutlaması için kapsayıcı, birleştirici bir toplantı yapıldığını söyleyen Göçer, TÜRK-İŞ ve DİSK başta olmak üzere emek örgütleri, sendikalar, odalar, dernekler ve sol/sosyalist partilerden oluşan 32 kurum toplantıya katıldı. Bu toplantıda Tertip Komitesi oluşturuldu. Tertip Komitesi, yürüyüş ve miting izini için Denizli Valiliğine başvuru yaptı” ifadelerini kullandı.

29 Nisan Pazartesi 12.30’da Denizli Gazeteciler Cemiyetinde kurum temsilcileri ile 1 Mayıs’a çağrı için basın toplantısı yapacakları bilgisini paylaşan Göçer, resmi tatilde işçilerin çalıştırılmasına dikkat çekti. Göçer şu sözlerle 1 Mayıs’a kitlesel katılım çağrısıyla sözlerini noktaladı. “Tek sorun 1 Mayıs günü işçinin emekçinin bayramında işçilerin izinli olmayıp çalışmak zorunda olmalarıdır. İşçi ‘resmi tatil’ olmasına rağmen bayramını kutlamaktan mahrum kalmaktadır. Tüm emekçileri, yoksul halkımızı, emeklileri 1 Mayıs yürüyüş ve mitinginde dayanışmaya, bayram kutlamaya ve halayımıza davet ediyoruz.” 1 Mayıs Tertip Komitesinin hazırladığı ortak 1 Mayıs afişinde, “Zamlara, işsizliğe, sömürüye, yoksulluğa, faşizme, emperyalizme, gericiliğe karşı mücadeleyi büyütmek ve umudu örgütlemek için haydi 1 Mayıs’a” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: Evrensel Gazetesi