Denizli Çözüm Koleji, eğitim yılının son günlerinde ortaokul ve lise öğrencilerini dünya tarihine altın harflerle işlenmiş, mevzubahis vatansa Türk Milletinin 7 düvele karşı savaştığı ve bir destanın yazıldığı Çanakkale’ye götürdü. Öğrenciler ilk olarak Truva filminde kullanılan ‘Truva Atı’ önünde fotoğraf çektirdi. Rehber, Truva Atı ve önemi hakkında bilgi verdi. Öğrenciler daha sonra feribotla Eceabat Bölgesine geçti. Çanakkale Destanını yazıldığı o topraklarda, öğrenciler için tarih adeta yeniden canlandı. Rehber, Çanakkale Zaferini yazan kahramanların hikayelerini anlattı, bölgede yaşanan savaşı ve nasıl geliştiğini tüm detaylarıyla aktardı. O anlarda duygusal anlar yaşayan öğrenciler, göz yaşlarına da hakim olamadı.

ÇANAKKALE RUHUNU KEŞFETTİLER

Denizli’de Milyonlarca Lira Adeta Yandı Denizli’de Milyonlarca Lira Adeta Yandı

Denizli Çözüm Koleji Öğrencileri ziyaretlerinde; Kilitbahir, Mecidiye Tabyası, Dur Yolcu Anıtı, Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Ezineli Yahya Çavuş Şehitliği, Seddülbahir Kalesi ve Şehitler Anıtı, Talat Gök Tepe Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi, 57. Alay Şehitliği ve Saygı Anıtını, rehberin anlatımlarını pür dikkat dinleyerek gezdi. Savaşın tanığı siperlerin içine giren ve gezen öğrenciler, kahramanlık destanının nasıl yazıldığını adeta adım adım ilerleyerek yerinde gördü. Çözüm Koleji Öğrencileri, Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtının ziyaret edilmesinin ardından Çanakkale savaşına damga vuran noktalardan birisi olan Conkbayırını ve sonrasında Kocadere Hastane Şehitliğini gezdi. Dolu dolu bir programla Çanakkale Savaşının yaşandığı noktaları bir bir ziyaret eden, bilgiler alan öğrenciler, unutulmaz anların tanığı oldu.

ÇANAKKALE’Yİ YAŞADILAR

Gezide öğrencilere eşlik eden Denizli Çözüm Koleji Kurucu Ortaklarından İsmail Kıyak, dünya tarihinin seyrini değiştiren Çanakkale’yi, Türk tarihine damga vurmuş savaşın kahramanlıklarını, destanlarını öğrencilerin derinden yaşama fırsatı bulduğunu belirterek, şunları söyledi, “Türk tarihi büyük destanların ve zaferlerin tarihidir. İstanbul'un Fethi dahil pek çok zaferi tarihinde barındıran necip milletimiz, Çanakkale Savaşı'nı tüm imkansızlıklarına rağmen bir destan haline getirmiştir. Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin azim ve gücünün, 7 düvel tüm güçleriyle saldırsa bile mevzu vatansa kırılıp aşılamayacağının kanıtıdır. Çanakkale Zaferi yalnızca bizim değil; dünyanın tarihini değiştirdi. Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı için ışığımız oldu. Bu savaş öyle bir savaş ki, Seyit Onbaşı'nın insanüstü güçle sırtlandığı 200 kiloluk topla koskoca gemiyi batırdığı, cephenin son asker kalana değin savunulduğu, binlerce düşman askerine karşın 57. Alayın yok olmak pahasına vatanını savunduğu bir savaştı. Bizlerde atalarımızın bize bıraktığı emaneti ilelebet koruyacak ve savunacağız. Her yıl öğrencilerimizi bu özel topraklara Çanakkale’ye getiriyoruz. Öğrencilerimiz Çanakkale’de yaşananları yerinde görme fırsatı bulmanın yanında, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma duygusunu geliştiriyor, milli şuur ve tarih bilincini de güçlendiriyor. Bu unutulmaz deneyimin, öğrencilerimizin gelecekteki yaşamlarında vatan sevgisi ve tarih bilinciyle hareket etmelerine katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, vatan savunmasında şahadet şerbeti için şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum" dedi.

Editör: Özkan Tokmak