Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi'ne ilişkin seçim takvimi işliyor. Siyasi partiler, aday listelerini en geç 20 Şubat Salı yani bugün saat 17.00'ye kadar teslim edecek, bağımsız adaylar da aynı gün saat 17.00'ye kadar başvuru yapabilecek. Yerel seçimlere listelerde son anda bir değişiklik olmaz ise Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 15 Aday yarışacak.

Ancak Büyükşehir yarışı esas itibariyle; Osman Zolan ile Bülent Nuri Çavuşoğlu arasında geçecek. 13 yıldır Başkanlık görevini yürüten Osman Zolan, favori olarak gösteriliyor. Halkın sevdiği bir isim olan Zolan, Cumhur İttifakı çerçevesinde MHP’nin de desteğini de alması, elini daha da güçlendiriyor. CHP ise ittifak olmadan tek başına seçime girecek olması Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun elini zora sokuyor ama, ortaya koyduğu vaatlerle seçmenin gönlünü kazanarak  aradaki oy farkını kapatmaya çalışıyor. Denizli’de 2019 Yerel Seçimler, 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi seçim sonuçları üzerinden verilere bakıldığında ve referandum sonuçları da göz önüne alındığında ilginç bir yansıma ortaya çıkıyor.

RAKAMLAR NE İFADE EDİYOR?

2019 yerel seçimlerinde Cumhur ittifakın adayı Osman Zolan, 755.160 seçmenden 321.726 oy aldı. Yani seçmenin yüzde 50.56’sının oyunu almış oldu. Aynı seçimlerde Millet ittifakının adayı Ümit Bahtiyar 279.412 yani seçmenin %43,91’nin oyunu alabildi. Aradaki fark % 6.5 civarında kaldı. Bu oranda 42.314 oya tekabül ediyor.

Ertemur’un Eşinden Duygusal Paylaşım, “Sen bizimdin şimdi Pamukkale'nin oldun” Ertemur’un Eşinden Duygusal Paylaşım, “Sen bizimdin şimdi Pamukkale'nin oldun”

Bu seçimde Cumhur İttifakı bünyesinde Ak Parti adayı Osman Zolan başta MHP olmak üzere bazı sağ partilerin oylarını kendinde toplarken, CHP’nin adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu, ittifaksız tek başına seçimlere girecek. Hatta TİP, TKP, DEM’in Denizli Büyükşehirde ayrı ayrı aday göstermesi CHP’nin işini daha zorlaştırıyor. Ancak, 2017 referandumunda Denizli’de yüzde 44,5 ‘Evet’ oyuna karşılık yüzde 55,5 ile ‘Hayır’ oyu çıkmıştı. Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhur ittifakı Denizli’de 47,01 oy oranında kalırken, Millet İttifakı yüzde 52,99 ile seçimi önde bitirmişti. İşte Nuri Çavuşoğlu, günümüzün deyimi ile Türkiye İttifakını yani o damarı yakalaması gerekiyor.

İŞTE BÜYÜKŞEHİRE ADAY OLAN 15 KİŞİ

Adaylar 01

Adaylar 02

Adaylar 03