‘03-09 Eylül Halk Sağlığı Haftası’ kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya Denizli’de görev yapan basın mensupları katıldı. Basın mensuplarının sağlık taramaları yapıldı. Kan alındı ve sonrasında kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştirilerek koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekildi.

KOVID-ASILARI-KALP-KRIZINI-TETIKLIYOR-6-1694522272

“15 BİN 700 KİŞİLİK SAĞLIK ORDUSUNA SAHİBİZ”

Denizli’de 15 bin 700 kişilik çok güçlü bir sağlık ordusuna sahip olduklarını ifade eden Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Denizli hastaneleriyle, aile hekimleri ile özel ve üniversitesi ile 15 bin 700 kişilik çok güçlü bir sağlık ordusuna sahip. 13 devlet hastanesi, 1 üniversite, 1 Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, 9 özel hastanesi ve 340 aile hekimliği ile birlikte ciddi bir sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Bu insan gücümüzün yüzde 50’yi aşkın 8 bin 500 sağlık çalışanımız kamuda, 3 bin 100 sağlık çalışanımız Pamukkale Üniversite Hastanemizde ve 4 bin sağlık çalışanımız da özel sektörde görev yapmaktadır. Çok kıymetli sağlık çalışanı arkadaşlarımızla birlikte İlimizde 1 milyonu aşan nüfusumuza hızlı, güvenilir, etkin bir sağlık hizmeti sunmaya gayret ediyoruz” dedi.

BASIN TARAMA KAHVALTI 20

SMA BAŞARIYLA UYGULANIYOR…”

Denizli’de Hafta Sonu Sıcaklara Dikkat! Denizli’de Hafta Sonu Sıcaklara Dikkat!

2021’in Aralık ayında SMA taraması yapmaya başladıklarını ifade eden Öztürk, “Bugüne kadar 2022 yılında 1, 2023 yılında da 1 olmak üzere 2 bebeğin SMA’lı olarak dünyaya geldi. Türkiye’de çok başarıyla uyguladığımız tüm illerde yaygın yapılan SMA taramalarıdır. Bu taramalarda öncelikle erkek eş adayından kan alınıyor, numunede SMA taşıyıcılığı şüphesi gözlemlendiğinde kadın eş adayından da kan alınarak test yapılıyor. Çiftin her ikisinin de SMA tarama sonucu pozitifse bu çiftlerin SMA’lı bir bebeğe sahip olma ihtimalleri var. Sağlıklı bir bebekleri olması için hamilelik öncesinden başlayarak Pamukkale Üniversitemizin Genetik Danışma Merkezinde tüm bu çiftlerimize danışmanlık veriyor, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız evlilik öncesi taramalarda 9 çiftimizin SMA taşıyıcısı olma ihtimalini tespit ettik ve şu anda onlara genetik danışmanlık veriyoruz” ifadelerini kullandı.

13-1694522318

“SAĞLIKLI BASIN, SAĞLIKLI HABER VERİR”

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı da gazetecilere yapılan sağlık taramasından dolayı Denizli İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Berna Öztürk’e teşekkür ederek; “  Gazeteciler olarak yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. Kendimize sağlığımıza çok dikkat etmiyoruz. Zaman zaman bazı arkadaşlarımızın rahatsızlıklarının üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu yüzden Sağlık Müdürümüzden gazetecilere sağlık taraması yapılması konusunda bir talepte bulunduk. Bu etkinlik kapsamında arkadaşlarımızın kanları alındı. Detaylı incelemeleri yapılacak. İnşallah tüm arkadaşlarımız gayet sağlıklıdır. Sağlıklı basın, sağlıklı haber verir” dedi.

KOVID-ASILARI-KALP-KRIZINI-TETIKLIYOR-5-1694522348