AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle Çamlık Beyaz Kafede buluştu. Çalışan Gazeteciler Gününde Lahey Uluslararası Adalet Divanında Güney Afrika Cumhuriyetinin İsrail aleyhine açtığı davayı takip etmek üzere bulunduğunu kaydeden Özkan, konuyla ilgili detayları paylaştı.

Cahit Özkan (1)

“SOYKIRIM SUÇU İŞLİYORLAR”

Ortadoğu'nun bütün dünya basınının gündeminde olduğunu belirten Özkan, İsrail'in Filistin'de yıllardır devam eden işgalinin 7 Ekim 2023'te başlayan süreçle soykırıma dönüştüğünü ve uluslararası toplumun harekete geçtiğini kaydetti. İsrail'in 21. yüzyılda insanlığın gözünün içine baka baka soykırım yaptığının altını çizen Özkan, "Netanyahu ve ilgili soykırım suçunun faillerinin cezalandırılması için Lahey'de dava açılmıştır. Başta Filistin hükümeti ve mağdurlar adına açılan bu davada pek çok ülke de benzer şekilde şikayetleri Uluslararası Ceza Mahkemesi nezdinde hayata geçirmiştir" dedi.

LAHEY ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Şeniz Doğan, Merkezefendi İçin 60+1 Projeyi Açıkladı Şeniz Doğan, Merkezefendi İçin 60+1 Projeyi Açıkladı

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Uluslararası Adalet Divanında İsrail aleyhine açtığı davayı, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel ve Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel ile Türkiye adına takip ettiklerine işaret eden Özkan, "Uluslararası toplumda 50'den fazla ülke davayı yakinen takip etmekte. Lahey'de geçici tedbir taleplerinin görüşüldüğü 11- 12 Ocak tarihlerindeki duruşmada, Güney Afrika'nın sunumunu ve İsrail'in savunmasını bizzat takip ettik. Filistinli kardeşlerimizin mağduriyetini mahkeme önünde ifade eden dünyanın dört bir tarafından milliyeti, dini, meşrebi ne olursa olsun farklı siyasi, felsefi görüşten birlerce insanın takip ettiğine tanık olduk" ifadesine yer verdi.

Cahit Özkan (2)

“MAHKEMEYE TÜM DETAYLAR SUNULDU”

Hazırlanan dosyanın, Anadolu Ajansının ve Türkiye'ye tedavi için getirilen Filistinlilerin tanıklıklarıyla güçlendirildiğini ifade eden Özkan, "Güney Afrika Cumhuriyetinin başvurusu orada en güzel şekilde ifade edildi. Maalesef uluslararası toplumda 8,5 milyar insanlığın yüreğini dağlayan bu saldırılar karşısında İsrail sadece bildik aymazlığı ile hareket ederek orada daha fazla dramın ağırlaşması için tabiri caizse uluslararası toplumdan destek ister bir anlayışla savunma yaptığını gördük" dedi.

“KARAR 10 GÜNE AÇIKLANIR”

Duruşma sonlandıktan sonra mahkeme heyetinin geçici tedbir taleplerini görüşmek üzere birkaç gün ara verdiğini dile getiren Özkan, "İnşallah bir hafta, 10 gün içerisinde bu dramı sonlandıracak, acil ateşkes imkanını sağlayacak, Filistin'de gıda, sağlık ve diğer insani ihtiyaçların derhal sağlandığı bir ortamı tesis etmek, yine bu noktada soykırımın sonlanması için uluslararası toplumdan gözlemcileri davet etmenin kararını verecek ve inşallah bu mahkemenin an itibarıyla en büyük insani, hukuki, ahlaki ve tarihi kararı hataya geçmiş olacak. Takipçisiyiz, karar açıklanırken de orada olacağız"

Cahit Özkan (3)

YEREL BASININ SORUNLARI

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nuri Boyacı da, basının sorunlarını dile getirerek, "Son dönemdeki gelişmelerle birlikte özellikle djijitalleşme ile birlikte artan maliyetler, yasal düzenlemeler Anadolu basınını sıkıntılı bir sürece soktu" dedi. Boyacı, yerel televizyonların uydu kiralarının düşürülmesini, kamu sporlarının yerel kanallarda da yayınlanmasını, internet haber siteleri ile ilgili düzenlemede Denizli'nin trafik ve kadro yükümlüklerinin hafifletilmesini istedi.