Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Yeniköy’de 1000 ve Kocadere Mahallesinde ise 444 hak sahibinin 4 yıla rağmen konutları teslim edilmediği ortaya çıktı. Gelecek Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün,  mağdur olan hak sahipleri ile görüşme gerçekleştirdi. Bunun üzerine yaptığı çalışmalar kapsamında bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde cevaplanması için sorularını yöneltti.

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ÜN, TOKİ MAĞDURLARINI MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ (1)

“100 BİN KONUT PROJESİNDEKİ DURUMUN NE OLDUĞUNU SORDUK”

Mağdurlarla görüşen Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, “2019 Yılında 100 bin konut projesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmıştı. Geçtiğimiz yıl 2022 yılının Aralık ayında 100 bin konut projesindeki durumun ne olduğunu sorduk. Çünkü 250 bin yeni konut müjdesi verilmişti. Ancak bizim merak ettiğimiz daha önce vaat edilen TOKİ konutları yapılmış mıydı? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazdığımız yazımızda Denizli’de yapılacak olan 2 bin 500 civarındaki konutun bir takım ilçelerinde Acıpayam, Bozkurt, Çivril, Baklan, Bekilli ve Güney’de buralarda olan konutların ihalesinin yapıldığını bizlere resmi yazıyla bildirmişlerdi. Bizde aslında bu memnuniyetle bu ilçelerde ki takip ettiğimiz kadarıyla konutların teslim aşamasına geldiğini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bugün artık 4 yıl geçti üzerinden. 4 yılın ardından 100 bin konut içerisinden Denizli’nin payına düşen 2 bin 500 konutun 1500’ü sadece Pamukkale ilçesinde Yeniköy ve Kocadere projelerindeydi. Mağdurların temsilcileri ile birlikte görüştük.” diye konuştu. 

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ÜN, TOKİ MAĞDURLARINI MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ (4)

“BAZI SORUNLARIN CEVAPLANMASI İHTİYACI DOĞMAKTADIR”

“Mağduriyetlerinin giderilmesi adına bazı soruların cevaplanması ihtiyacı doğmaktadır” diyen Milletvekili Ün, “ Denizli İli, Pamukkale İlçesi, Yeniköy etabına 1000, Kocadere etabına 444 konut inşaa edeceğini açıklayarak 15.06.2020 tarihinde çekilen kura ile hak sahiplerini belirlemiştir. Üç yılın sonunda (2022 Aralık) TOKİ yaptığı bir basın açıklaması ile Yeniköy Projesi'nin Kocadere Projesi'ne dahil olduğunu duyurmuştur. O günden bugüne gelindiğinde bahse konu mevkide de herhangi bir inşaat faaliyetinin olmadığı hak sahiplerinin süreçleri takip edecek sağlıklı bir mekanizmaya sahip olmadığı görülmüştür. Barınma sorununun can yakıcı bir boyut kazandığı şu dönemde aradan geçen 4 yıla rağmen konutları teslim edilmeyen hak sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi adına bazı soruların cevaplanması ihtiyacı doğmaktadır” dedi.

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ÜN, TOKİ MAĞDURLARINI MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ (3)

MİLLETVEKİLİ ÜN ŞU SORULARI SORDU

1-Yeniköy Projesi'nin tamamen iptal edildiği ve her iki projenin konut sayılan eksiltilmeden Kocadere Projesi ile devam ettirileceği bilgisi, aydınlatıcı bir açıklama ile kamuoyu ile paylaşılabilir mi?

Meteoroloji Sel Baskılarına Karşı Uyardı Meteoroloji Sel Baskılarına Karşı Uyardı

2- Birinci sorumuzun teyit edildiğini öngörerek Kocadere Projesi şu an hangi aşamadadır?

3- Kocadere mahallesinde TOKİ’ye ait herhangi bir inşaat faaliyeti olmadığı gözlenmiş olmakla birlikte bakanlığımızın planlamasında konutların ne zaman teslim edileceği yer almaktadır?

4-2019 yılında başvurdukları şartlarda konut yapım süreci ilerlemiş olsaydı, 845 lira taksitle ödeme yapacak olan hak sahipleri vaktinde başlamayan inşaat nedeniyle, kendilerinden kaynaklanmayan bu gecikmeden dolayı yükseltilen KDV oranı, vazgeçilen sabit fiyat düzenlemesine yönelik uygulamaya konulan yeni yasalara mı tabi olacaklar?

5- Hak sahibi kişilerin yaşadığı mağduriyeti gidermek adına nasıl bir planlama yapılmaktadır?