Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, Ankara’da düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) çalışma yemeğine katılım sağladı.Avrupa Birliği’nin (AB) Avrupa Yeşil Mutabakatı ile koyduğu sera gazı emisyon azaltımı hedefine ulaşılması açısından temel araçlardan birisi olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) ile bir yandan yeşil dönüşümün yaratacağı maliyet karşısında Avrupa’nın rekabetçiliğinin korunması, diğer taraftan küresel düzeyde iklim değişikliği ile mücadele çabasının artırılması hedefleniyor.

Benzine İndirim Geliyor Benzine İndirim Geliyor

Whatsapp Image 2024 04 25 At 16.19.06

KASAPOĞLU’NDAN ANKARA’DA ÖNEMLİ ZİYARETLER

Başkan Kasapoğlu ve DSO Heyeti, toplantı kapsamında önemli temaslarda da bulundu. Toplantı öncesinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ardından da Avrupa Komisyonu Vergilendirme ve Gümrük Birliği Genel Müdürü Gerrassimos Thomas ile bir araya gelen DSO heyeti, katıldığı toplantının ardından ise TBMM’de ziyaretler gerçekleştirdi. DSO Başkanı Kasapoğlu, “Büyüyen Denizli sanayisinin gündemi ve sıkıntılarını aktarmak, aynı zamanda Ankara’daki temsiliyetimizi güçlendirmek adına görüşmelerimiz ve çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu görüşmelerimiz devam edecek” dedi.

“TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLEYECEK”

Demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik ve hidrojen sektörlerini kapsayan Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile ilgili olarak geçiş süreci devam ederken, paydaşları bir araya getiren bu önemli toplantıda, önemli mesajlarda verildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, Avrupa Birliği ülkelerinin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından birisi olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin AB’ye yaptığı ihracat 2023’te 104 milyar dolar olup, toplam ihracatımızın yüzde 41’ine denk gelmektedir.” dedi.Sınırda Karbon Düzenlemesinin, Avrupa Yeşil Mutabakatı politikasının bir parçası olarak 2021 yılında hayata geçtiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik sektöründe başlayan bu sürecin ilerde tüm sektörleri etkileyeceğini söyledi.

“UYUM SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Hisarcıklıoğlu, bu düzenlemeye tabi sektörlerin, AB’ye ihracatının 10 milyar dolar seviyesinde olduğunu, söz konusu sektörlerdeki ihracatın, toplam ihracatın yüzde 42’si olduğunu bildirdi. Bu sürece uyum sağlamaya mecbur olduklarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, yeşil dönüşüm sürecinin yeni fırsatlar da getirdiğini sözlerine ekledi.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 16.19.06 (1)

“DENİZLİ ETKİLENECEK, YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan DSO Başkanı Kasapoğlu, “Denizli, üretiminin neredeyse tamamını yurtdışına satan, 5 milyar doları bulan ihracatıyla Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 9. ili konumunda. İhracatta tekstil ve konfeksiyon sektörünü,  elektrolitik bakır tel, demir çelik ve doğal taş sektörleri izliyor. Demir çelik ürünlerinin ihracattan aldığı pay yüzde 14 düzeyinde. Tekstil dışında öncelikli sektörlerde de ciddi ihracat kapasitesi olan ve ihracatının büyük bir bölümünü AB ülkelerine gerçekleştiren bir kent olarak SKDM çerçevesindeki düzenlemelerden en çok etkilenecek illerden biriyiz. Bu konuyu önemsiyoruz ve yakından takip ediyoruz. Amacımız, bugünün üretimine değer katan üyelerimiz için, geleceğin kaynaklarını korumak üzerine sürdürülebilir ve sorumluluk bilinci ile genişletilmiş bir yol çizmektir. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu toplantıda konu tüm yönleriyle ele alındı. Kendilerine ev sahiplikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 16.19.07