Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik yürütülen operasyonlarda kimyasal silah kullandığını söylemesi üzerine tepkiler ardı ardına gelmeye başladı.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı hakkında soruşturma başlatırken, Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç’tan da tepki gecikmedi.

Denizli Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak’ta PKK’ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullandığına ilişkin açıklamalarına istinaden bir açıklamada bulundu. Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, “Meslek kuruluşumuzun misyonunun ötesinde, kendi siyasi görüşlerini Türk Tabipler Birliği’nin görüşleriymiş gibi kamuoyuna sunmaktadır. Türk hekimlerini temsil edememektedir. Meslek kuruluşumuza verdiği zararlar ancak derhal istifa etmesi ile son bulacaktır” dedi.

“AÇIKLAMALARI KABUL EDİLEMEZ”

Yazılı bir açıklamada bulunan Prof. Dr. Ardıç, “ Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın kimyasal silah kullanımı konusunda yaptığı açıklamaları reddediyoruz. Spekülasyona açık, gayri nizami güçlerin karıştığı uluslararası mücadelede, ülkemizi yaralamaya dönük sonuçlar yaratacak, herhangi delili olmayan bir konuda, kendi fikirlerini Türk Tabipler Birliği’nin temsilcisi sıfatıyla kamuoyuna açıklaması kabul edilemez.

Ani Kilo Kaybı Ve İştahsızlık Mide Kanseri Olabilir Ani Kilo Kaybı Ve İştahsızlık Mide Kanseri Olabilir

Türk Tabipler Birliği; Türkiye halkının sağlığını korumak, geliştirmek ve herkesin kolay ulaşabileceği kaliteli ve uygun maliyetli sağlık hizmeti için çalışmak, meslek ahlakını en iyi şekilde korumak, tıp eğitiminin her alanında söz söylemek, hekimlik mesleğinin çıkarını her platformda dile getirmek, mesleğin, üyelerinin maddi, manevi haklarını korumak için kurulmuştur. Meslek kuruluşumuzun misyonunun ötesinde, kendi siyasi görüşlerini Türk Tabipler Birliği’nin görüşleriymiş gibi kamuoyuna sunmaktadır. Türk hekimlerini temsil edememektedir. Meslek kuruluşumuza verdiği zararlar ancak derhal istifa etmesi ile son bulacaktır” ifadelerini kullandı.