Ateş Bekçilerinden Anında Müdahale Ateş Bekçilerinden Anında Müdahale

Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan Denizli Tandır Kebabının gelecek nesillere aktarılması ve şehrin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği’ni kuran, Denizli Kebabı’nın temsilcileri çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dernek başkanı Güzide Metinöz ve yönetim kurulu üyeleri Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol’u makamında ziyaret etti.

c12f7403-45cb-4902-8a1f-5efd290bd6ec

BAŞKAN METİNÖZ; "TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDE ‘DENİZLİ TANDIR KEBABI’ KONUŞULACAK"

Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği Başkanı Güzide Metinöz, gastronomi turizminin Denizli için çok önemli olduğuna ifade etti ve Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol’a ‘Denizli Tandır Kebabı Festivali’nin’ Denizli’nin tanıtımına ve turizm açısından bölgedeki birçok iş koluna fayda sağlayacağını aktardı. Yapılacak olan çalışmalar ve tanıtımlarla birlikte Denizli Tandır Kebabı’nın ününün ülke sınırlarını aşacağını söyledi. Metinöz, “Coğrafi İşarete sahip Denizli Tandır Kebabımızı, gastronomi tutkunlarına, hem yerli hem de yabancı misafirlerimize gelenekleri de yaşatarak sunmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte yapacağımız çalışmalarla Türkiye’nin 81 ilinde ‘Denizli Tandır Kebabı’ konuşulacak” dedi.

ee9d1f14-3f34-4682-8154-a03a96300569

AKYOL’DAN TAM DESTEK!

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol’da, Denizli Tandır Kebabı’nın bir marka olduğunu coğrafi işaret aldığına dikkat çekti. Akyol, “Bizler elimizden gelen her türlü desteği vermek için hazırız. Derneğimizle birlikte tüm Türkiye’ye hatta dünyaya lezzetimizi tanıtmak için el birliği yapacağız. Yapılan çalışmaları fazlasıyla önemsiyoruz. Denizli Kebabı’nı hem gelecek nesillere aktarmak hem de şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.