Denizli’de doğan Prof.Dr. Önder Göçgün, yaşlılığa bağlı olarak bir süredir tedavi görüyordu. 79 yaşındaki bilim adamının dün akşam İstanbul’da vefat etti.

Denizli Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitiren Prof.Dr.Önder Göçgün, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra akademik yaşamına Erzurum Atatürk Üniversitesinde başladı. Selçuk Üniversitesinde görev yapan Göçgün, 1992 yılında kurulan Pamukkale Üniversitesi’ne 1993 yılında gelerek Rektör yardımcılığı ve Eğitim Fakültesi TDE Bölümü başkanlığı görevlerini yürüttü.

Türk Dili ve Edebiyatına önemli eserler kazandıran Göçgün, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Yayınları’na da 26 eser kazandırdı.  Denizli’nin kültür mirasına sahip çıkmak hedefiyle hayata geçirilen Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarına en fazla eser kazandıran kişi olan Göçgün, nezaketi ve kibarlığı ile de akademik camiada takdir edilen bir isimdi.  Göçgün’ün vefat haberi akademik camia kadar Denizli’de de üzüntüyle karşılandı.

PROF.DR. ÖNDER GÖÇGÜN KİMDİR?

Denizli’de Turizm Müdürü Görevinden Alındı Denizli’de Turizm Müdürü Görevinden Alındı

Prof. Dr. Önder Göçgün, 15 Mayıs 1945'te Denizli'de doğdu. Selçuk İlkokulu (1955), Denizli Lisesi (1963), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Malatya Turan Emeksiz Lisesi (1968-69), Diyarbakır Eğitim Enstitüsünde (1969-73) edebiyat öğretmenliği yaptı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesine asistan olarak girdi (1973). Daha sonra geçtiği Selçuk Üniversitesinde doçentliğe yükseldi (1982). Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Başkanı olarak görev yaptı. 1993 yılından itibaren Pamukkale Üniversitesi Rektör yardımcılığı ve Eğitim Fakültesi TDE Bölümü başkanlığı görevlerini yürüttü.