CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in geçtiğimiz günlerde Denizli mitinginde 200 bin genç işsiz kaldı, ardından da bir televizyon programında söylediği, “Sadece Denizli’de 2 bin tane imalathane kapanmış, 200 bin kadın işsiz kalmış. 200 bin kadının işsiz kalması ne demek? Akıl almaz bir rakam.”  Sözleri tepki çekti

DENİZLİ SANAYİ ODASI AÇIKLAMA YAPTI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Halk TV ekranlarında Denizli özelinde verdiği rakamların doğru olmadığı vurgulanana açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Reel sektör olarak üretimimizin daraldığı, istihdam rakamlarımızın görece gerilediği bir süreçle karşı karşıyayız.

Dış pazarların daralması, Avrupa’da yaşanan resesyon ve ülkemizde uygulanan kur politikası bu daralmanın sebepleri arasında yer almaktadır. Yaşadığımız tüm bu olumsuzluklara rağmen, sanayicinin sıkıntısı doğru değerlendirilmeli; sorunlara dair teşhisler doğru konulmalıdır.

Dün gece Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in Halk TV ekranlarında Denizli özelinde verdiği rakamlar doğruyu yansıtmamaktadır.

Denizli’de toplam işyeri sayısı 2022 yılında 30.951 iken, 2023 yılında 31.205 olmuştur. Ocak 2022- Aralık 2023 tarihleriarasındaimalatsektöründefaaliyetyürütenişyerisayısıise 5.624’ten 6.058’e yükselmiştir.

Cengiz Arslan Mazbatasını 3. Kez  Aldı Cengiz Arslan Mazbatasını 3. Kez  Aldı

Denizli’de toplam çalışan sayısı 2022 yılında yaklaşık 345 bin iken 2023 yılında 327.300’e düşmüştür. Toplam istihdam edilenlerin yaklaşık  %40’ına karşılık gelen kadın çalışan sayımız 2022 yılında128.884 iken 2023 yılında126.700 ile devam etmiştir. Bu rakamlar değerlendirilirken EYT’nin etkisini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Dolayısıyla zikredilen “Denizli’de kadın çalışan sayısında 200 bin azalma” ifadesinin bir gerçekliği söz konusu değildir.

Yaşadığımız sorunları siyaset dünyasının doğru birşekilde değerlendirmesini ve bu sorunlara ciddi bir şekilde çözüm üretmesini beklemekteyiz.

Siyasete alet etmek için üretilmiş abartılı rakamlar, gerçeklikten kopuk teşhisler, akıldan uzak yorumlar doğru tespitlerde bulunmamızı zorlaştırdığı gibi, doğru çözümler üretmemize de engel olacaktır.

Bir bölge yada sektor hakkında rakamlar dile getirilirken sorumluluk ile hareket edilmelidir. Toplumda bulundukları konum itibarıyla söylemleri önemli olan kişilerin, konuştukları konular ve dile getirdikleri rakamlar hakkında azami hassasiyete sahip olmaları gerekmektedir.

Ana muhalefet partisi de dahil olmak üzere, siyaset kurumunun tüm bileşenlerinin iş dünyasının sorunlarına daha ciddi yaklaşmaları temel beklentimiz ve talebimizdir. Denizlimiz asırlardır devam eden girişimci ruhu, istihdam gücü ve çalışma azmiyle üretmeye ve ihraç etmeye kararlılıkla devam etmektedir.”

ZEYBEKCİ: “SEN ZİYARET ETTİĞİN ŞEHİRDEN BİLE HABERSİZSİN” 

Özel’in sözlerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci sosyal medyadan yanıt verdi. Programın o bölümüne ait videosunu paylaşan Zeybekci; “Sen ziyaret ettiğin şehirden bile habersizsin  Özgür Özel! 2022 yılında Denizli özelinde sisteme kayıtlı çalışan sayısı 345 bin iken kadın çalışan sayısı 128 bin 884'tür. 2023 yılında ise sisteme kayıtlı çalışan sayısı 327 bin 300 iken kadın çalışan sayısı 126 bin 700'dür. Yani EYT'ye rağmen Denizli'de kadın çalışan sayısı oransal olarak artmıştır. İddia ettiğin gibi 200 bin kadın çalışanımızın işten çıkması gibi bir durum yoktur” ifadelerini kullandı.

O Z E L I N V E R I L E R I T A R T I S M A B A S L A T T I 1711527074

DTO: “İTİBAR TÜKENMEYEN SERVETTİR”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan Özgür Özel’in açıklamasına, “Şehrimizde kamuoyumuz ile iş alemimiz tarafından hayretle karşılanmıştır” diye tepki gösterdi.

Uğur yaptığı açıklamasında; “Her kesimden herkesi kapsayan iş aleminin içinde bulunduğu durumun, kamuoyunu yanıltacak şekilde gerçeklikten çok çok uzak rakamlarla siyasete alet edilmesi, ülkesinin ve milletinin çıkarlarını gözeten hiç kimseye hiçbir şey kazandırmayacaktır! Sektörlerimizin geleceğiyle doğrudan ilgili bu derece hayati konuların yalan yanlış bilgilerle çarpıtılarak hiç istemediğimiz ve beklemediğimiz bir çıkmaza sokulmaya çalışılması, iş insanlarımızı ticari ilişkilerinde son derece zor durumda bırakacaktır. Bu türde toplumsal sorumluluk ve hassasiyet gerektiren konulardaki açıklamalar ile değerlendirmelerde dikkatli davranılması ve tutarlı olunması, sonrasında altından kalkılamayacak sonuçlara da yol açmaması açısından son derece önemlidir. Bazı şeylerin şüyuu vukuundan beterdir. Şehrimizin kamuoyu nazarındaki itibarı bizim için baş tacıdır çünkü, Denizli iş dünyası olarak şunu çok iyi biliyoruz ki itibar tükenmeyen servettir.”  Görüşlerine yer verdi.