Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Nuri Çavuşoğlu’nun Denizli’de emeklilere bayram ikramiyesi olarak mevcut verilenin 2 katı ikramiye sözü kadük kaldı, emeklilerin beklentisini karşılamadı. Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinde, belirlenen ağır şartlara uyan emeklilere sadece 1 kez olmak üzere 5 bin lira verilmesi ile yine belirlenen şartlara uyan bebeği olan ailelere yardım yapılması oy çokluğu ile karara bağlandı. Muhalefetin seçim vaadini yerine getirerek tüm emeklilere ikramiye verilmesi isteğine ise Başkan Çavuşoğlu, “Mevcut bulduğumuz belediye bütçesi adeta yakıp, yandırdı. Bizim vaadimizde 1 emekli maaşı ve evi kira olanlara bu vadimizi aktarmıştık. Gönül isterdi ki, tüm emeklilere verelim ancak, mevcut bütçe koşullarında öncelikli ihtiyaç sahipleri belirlenerek bir sosyal yardım bir denge yardımı yapıyoruz” dedi.

CHP Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun gündem yaratan seçim vaatlerinden birisi de emeklilere yönelik olmuştu. Çavuşoğlu, “Tek maaşla geçinmeyen, evi kira olan emeklilere devletin verdiği ikramiyenin 2 katı destek vereceğiz” diyerek seçim kampanyasında önemle bu konunun üzerinde durmuştu. Beklenen gün geldi. Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumunda emeklilere ikramiye ve doğum yapan annelere sosyal yardım konusu ele alındı.

EMEKLİ İKRAMİYESİ İÇİN ŞARTLAR AÇIKLANDI

Çavuşoğlu Genç Sporcularla 19 Mayıs Coşkusunu Yaşadı Çavuşoğlu Genç Sporcularla 19 Mayıs Coşkusunu Yaşadı

Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu ile Hukuk Komisyonuna ortak havale edilen konuyla ilgili okunan raporda verilecek ikramiye ve şartları şu şekilde yer aldı, “ Emeklilere 5 bin  TL yardım yapılması, verilecek olan yardımdan, 01 Nisan 2024 tarihinden 6 ay öncesinde Denizli il sınırları içinde kesintisiz ikamet eden ve en fazla 10 bin lira aylık geliri olan, kendisi ve eşi adına vergi mükellefiyeti bulunmayan, ayrıca hanede yaşayan bireylerden tapu kaydı olmayan, kendisi ve eşi üzerinde binek,iş makinesi,traktör ve benzeri ticari araç kaydı bulunmayıp var ise, 2019 model 5 yaş altı en fazla bir araç kaydı bulunan, banka mevduat hesaplarında en fazla 100 bin lirası olan, sosyal uyum yardımı almayan ve 01 Nisan 2024 tarihi itibari ile 60 yaşından gün almış vatandaşlarımız ile yaşlı aylığı, engelli aylığı yardımı alan ancak bu koşulları sağlayan vatandaşlarımızın yararlanmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir” denildi.

 DOĞUM YAPAN ANNELER İÇİN ŞARTLAR AÇIKLANDI

Aynı komisyonlar doğum yapan anneler içinde verilecek sosyal yardımın şartlarını ve miktarını şu ifadelerle açıkladı, “Doğum yapan annelere 4 bin lira yardım yapılması, verilecek olan yardımdan, doğum tarihinden 6 ay öncesinde Denizli il sınırları içinde kesintisiz ikamet eden, hane geliri en çok tek asgari ücret miktarında olan, ayrıca kendisi ve eşi adına vergi mükellefiyeti bulunmayan, hanede yaşayan bireylerden tapu kaydı bulunmayan, banka mevduat hesaplarında en fazla 100 bin lirası olan, sosyal uyum yardımı almayan ve 01 Nisan 2024 tarihinden sonra bebek sahibi olan annelerin yararlanmasına oy çokluğuyla karar verildi.”

MUHALEFETTEN TALEP GELDİ

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ali Değirmenci,  Çavuşoğlu’nun emeklilerle ilgili seçim vaadini hatırlatıp, ret oyu verdikleri komisyon kararlarına atıfta bulunarak çok yetersiz olduğunu vurguladı. Denizli’de tüm emeklilere sadece 1 kez değil her yıl,  hem Ramazan hem de Kurban Bayramı olmak üzere ikramiye ödemesi yapılması ve belirlenen şartlara uymaksızın Denizli’de bebek sahibi olan her aileye gündemde yer alan yardımın yapılmasını talep etti.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN BÜTÇE YORUMU

Belediye bütçesine atıfta bulunarak bir açıklama yapan Çavuşoğlu ise, "Belediyeye geldiğimizde yakan, yandıran bir bütçe teslim aldık. Bizim gönlümüzden geçiyor ki, tüm Denizli halkımızı en mutlu, en güzel refah seviyesine ulaştırabilecek bir yardım yapalım. Denizli’de yaklaşık 250 bin emeklinin olduğunu düşündüğümüzde , 5 bin liralık bir yardımı yapmak için belirli şartlar önemli. Bende bir emekliyim. Bu mecliste birçok arkadaşta emekli. Bizim buradaki amacımız bir sosyal yardım bir dengedir. Yapacağımız bu yardımın öncelikli olarak ihtiyaç sahiplerinden başlamak üzere bütün Denizli’ye ulaşmasını isteriz ama… Amacımız ihtiyaç sahiplerine bir katkı koymak. Seçim vaadimizde de belirtmiştik, tek maaşı olacak, evi kira olacak şartlarıyla. Bütçemiz doğrultusunda Denizli’de ihtiyaç sahibi ne kadar insana ulaşabiliriz, bunu hedefledik. Bebek sahibi olan ailelerimiz içinde bir yardımımız olacak. Tüm ailelere verilmesini isterdik ama buradaki şartlarla amacımız sosyal dengeyi ve insanlar arasındaki ayrışmayı bir nebze olsun azaltabilmek. Bu anlamda da bir başlangıç yaptık. Bundan sonra ayağı yere basan bütçelerimizle daha güzel çalışmalar yaparız” dedi.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Emeklilere ikramiye ve doğum yapan ailelere sosyal yadım konusunu içeren gündem maddesi AK Parti ve MHP’li üyelerin yardımların herkese yapılması gerektiği vurgusuyla ret edilirken, CHP’li üyelerin evet oylarıyla oy çokluğu ile kabul edildi.