Binlerce dönüm ekili alanıyla Türkiye'nin cennet hurması ihracatının yüzde 80’lik kısmını karşılayan Denizli'nin Honaz ilçesinde hasat başladı. Tam olarak olgunlaşmamış cennet hurmalarını toplayan üreticiler, ürünlerini kasalara diziyor. Hurmaların bir bölümü yurt içi ve yurt dışı pazarlarda tüketicilere arz edilirken, ürünün bir bölümü ise sevilerek tüketilen kuru hurma elde etmek için evlere getirilerek işleniyor.

2221555

Denizli'de Sağlık Hizmetlerinin Genişlemesi ve İşe Alım İhtiyaçları Denizli'de Sağlık Hizmetlerinin Genişlemesi ve İşe Alım İhtiyaçları

YAŞI 10 İLA 15 LİRAYA SATILIYOR

Yaş ve kuru olmak üzere iki çeşitten oluşan cennet hurmasının Denizli’deki üretim alanları her yıl artıyor. Hurmanın en çok yaygın olduğu yerler arasında Honaz, Sarayköy, Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri yer alıyor. Genellikle yaş ve kuru olarak tüketilen hurmanın kilogramı yaş olarak 10 ila 15 TL civarında iken, kurutulduğu zaman ise değeri yaşından 10 kat daha yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor. Ülke ihracatının yarısından fazlasını karşılayan Denizli’de bu yıl 20 bin tona yakın cennet hurması olacağı ifade edildi. Hasat Kasım ayının ortalarına kadar devam edecek.

AW057109_03