Altı Nokta Körler Derneği Denizli Şube Başkanı Muzaffer Eskin, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı yaptı. Kesin olmayan istatistiki verilere göre 9 milyonu geçen engelli nüfusuna sahip olduklarını ifade eden Eskin, “Sadece kendimizi değil yakınlarımızı da etkilediğimizden bu sayı 35 milyonu bulmaktadır” dedi.

EGEKAF 24 Kapılarını Açtı EGEKAF 24 Kapılarını Açtı

"ERİŞİLEBİLİR BİR DENİZLİ İSTİYORUZ"

Engellilerin isteklerini sıralayan Eskin; “Aslında istediklerimiz, hiç de afaki şeyler değil. Sadece bunları gerçekleştirecek istek ve irade gerekiyor. Her şeyden önce erişilebilir bir Denizli istiyoruz. Engellilerimiz hem şehir yollarında gezebilsin hem de toplu yaşanan yerlere girebilsin. Tiyatro, sinema, lokanta gibi her yere özgürce girebilsin istiyoruz. Her şeye ücretsiz ve indirimli sahip olmak değil, yaşam maliyetimizi karşılayacak bir destek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki; bu tarz ücretsiz ya da indirimli katkılar, bizi bakılmaya muhtaç ve aciz göstermektedir” diye konuştu.

f746eca3-4de3-40d7-a6e7-026048f38502

“HÜKÜMETLER SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINI YERİNE GETİRMEDİ”

Yasaları hatırlatan Eskin; “Yasa, engellilerin her yere erişimini mümkün kılın’, ‘Toplu ulaşım araçlarını engellilerin de rahatça kullanabilmesini sağlayın, ‘Bu işleri yaparken lobilerin ve iş insanlarının istekleri doğrultusunda bu isteklerin uygulanmasında süre uzatımına gitmeyin’ diyor. Ancak yaşadıklarımızdan görüyoruz ki, farklı durumlarla karşılaşmak işten bile değilmiş gibi geliyor. Ne yazık ki hükümetler, bugüne dek bu yükümlülüklerini, yeterince yerine getirmemişlerdir. Sosyal devlet olmak, yapılan sosyal yardımlarla övünmek ve bundan başarı payı çıkarmak değildir. Bir devlet, yaptığı sosyal yardımlarla övünmek yerine bu sosyal yardımları alacak insan bırakmamayı ya da sayıyı olabildiğince azaltmayı hedefine almalıdır. Halkın refahı, engellilerin refahıyla doğru orantılıdır” ifadelerini kullandı.

‘İSTİHDAM KONUSUNU HATIRLATTI’

İstihdamda engelliler lehine düzenlemeler istediklerini ifade eden Altınokta Körler Derneği Denizli Şube Başkanı Muzaffer Eskin, “Bugün belki engelliler, sınavlarla memuriyet alabilmekteler. Ancak mezun oldukları alanlar dışında çalışan pek çok engelli vardır. Hukuk fakültesi mezunu görmeyen, santral memuru olarak görevlendirilmektedir. Oysa bunun için okumamıştır. Teknoloji pek çok gelişmiş, özelde görmeyenler, geneldeyse tüm engelliler teknolojinin gelişiminden kendilerine düşen payı almıştır. Ancak pahalı olan özel kullanıma tabi cihazlar, hem bilgiye erişimi, hem de yaşamın diğer alanlarına katılımı güçleştirmektedir. ‘Sosyal devlet’ olmanın gereği, burada ortaya çıkmaktadır. Engellinin kullanacağı cihazlar engelliye ya ücretsiz, ya da düşük maliyetle sunulmalıdır. Biz görmeyenler, beyaz bastonlarımızla özgürce dolaşabilmeliyiz. Bunun yoluysa şehir planlanırken atılacak adımlardan geçmektedir. Kaldırımların belirli bir yönüne sarı takip çizgileri oluşturulursa görmeyenler, güvenli bir şekilde yollarına devam edebilirler. Ayrıca kaldırım kenarlarına araç park edilmesinin önüne geçilmeli, kamu kurumları ve özel sektör işletmeleri tabelalarını kaldırım kenarlarına koymamalıdır” cümleleriyle taleplerini sıraladı.

647a299f-0593-49cd-8831-db211ed7f181

“POLİTİKA YAPMIYORUZ”

Kendilerinin politika yapmadıklarının altını çizen Eskin, “Bu söylediklerimiz, bazılarının düşündüğü gibi politika yapmak değildir. Ancak politikacılarla çözülebilecek sorunları seslendirmekteyiz. Bu sorunlarımızı çözecek olanlar, ülke yönetiminde söz sahibi olan iktidarlar ve iktidarları denetlemekle yükümlü muhalefet partileridir. İlimizdeki yerel yönetimlerin sesimize kulak vermelerini ve sorunların çözümü konusunda bizlerle diyaloga girmelerini istemekte ve beklemekteyiz” dedi.