Temmuz Ayında Benzin ve Motorine ÖTV Zammı Geliyor Temmuz Ayında Benzin ve Motorine ÖTV Zammı Geliyor

Türkiye, dünyada fındık üretiminde ve ihracatında açık ara lider konumda yer alıyor. 2023 yılında sektörden ülke genelinde 1,9 milyar dolar değerinde ihracat yapıldı. Türkiye’de fındık üretiminin yüzde 85’i Karadeniz Bölgesi’nde yer alan iller tarafından gerçekleşirken DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu üretimin yıllık yaklaşık 20 ton olduğu Denizli’den 8,3 milyon değerinde ihracat yapılmasını başarı olarak değerlendirdi.

denib fındık (3)

DENİZLİ 3 BİN ÜRÜN GRUBUNDAN İHRACAT YAPIYOR

Denizli olarak 2023 yılında 26 farklı sektörde 3 bin ürün grubunda ihracat yapıldığını belirten Başkan Hüseyin Memişoğlu, “Sektör çeşitliliğimiz ile ihracatçı firmalarımız ülkemiz ekonomisi için önemli değer oluşturuyor. Fındık ve mamulleri de bu 26 sektörden biri” dedi.

denib fındık (1)

“TARIM İHRACATTA ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR”

 Denizli’nin tarım sektörünün ihracatta Türkiye için önemli yer tuttuğunu ifade eden Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Memişoğlu, “Denizli ili tarım sektörü ihracatında ülkemiz için önemli bir yer tutuyor. 2022 yılı verilerine göre de ilimizde 20 ton fındık üretildi. Ancak, yaklaşık bin 300 ton ihracat yapıldı. Ben bunu Denizli’nin sahip olduğu deneyime, sektör çeşitliliği ile oluşturduğu farka ve ihracat başarısına bağlıyorum. İlimizden, yüzde 80 oranında iç fındık, yüzde 20 oranında ise kabuklu ve işlenmiş fındık ihracatı gerçekleştiriliyor. Dünyanın farklı ülkelerine fındık ihracatı yapıyoruz. Yunanistan başta olmak üzere, İtalya, İspanya, Hollanda ve Almanya’ya ilimizden fındık gönderiyoruz” dedi.