Denizli’nin Sarayköy ilçesinde jeotermal kuyu sondaj çalışması sırasında yaşanan patlama ve sonrasında 14 gündür süren yoğun gaz püskürmesi ve akışkan çıkışı endişe yaratmaya, kent gündeminde yer etmeye devam ediyor. TBMM Başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ekibiyle bölgeye giderek, incelemelerde bulundu,  sondaj çalışmalarını yürüten şirket yetkililerinden bilgi aldı.

440858993 10229499494085305 6015674719315690707 N

KESK Otoyoldaki Direnişteki İşçileri Ziyaret Etti KESK Otoyoldaki Direnişteki İşçileri Ziyaret Etti

MERAK EDİLEN SORULARI SORDU

Karaca, olay ile ilgili bilgi aldığı şirket sahibi ve Denizlinin yakından tanıdığı siyasetçi Halil Pekdemir’e şu soruları sordu; “Sondaj sırasında tedbirler alındı mı? Çıkan gazın, sülfür gazı olduğu belirtildi. Çıkan gazın nevi nedir? Akışkan bir çıkışta görüyoruz. Tehlikeli midir? Burası bereketli bir tarım bölgesi. Yoğun olarak çıkan bu gaz, bölge tarımına, üretimine zarar verecek mi? Asit yağmuru olarak geri dönüp ekili alanlara, toprağa bir zararı olacak mı? Çevredeki insanların sağlığına şimdi olmasa bile gelecekte zarar verecek mi? Peki burada bir ihmal var mı, soruşturma açıldı mı?”

438170553 10229499493925301 4954972257922204007 N

PEKDEMİR SORULARI YANITLADI

Gülizar Biçer Karacayı karşılayan ve olayla ilgili bilgi verip sorularını yanıtlayan Pekdemir ise, şunları söyledi, “Sondaj çalışması esnasında, yoğun ve güçlü gelen gaz, emniyet kapaklarını da işlevselsiz bıraktı. Tüm önlemlere rağmen bu durumu yaşadık. Deprem gibi doğal bir afet diyebiliriz. Burada birçok sondaj çalışması var. İlk kez böyle bir şey yaşadık. O anın kısa bir süre öncesi sondaj kulesinde bulunan çalışanımız, inmeseydi, Allah korusun can kaybı bile yaşanabilirdi. Çıkan gaz ise, sülfür gazı değil. Türkiye Petrollerinden, MTA’dan bölgede inceleme raporları geldi. Sizinle de resmi raporları paylaşacağım. Gıda ile ilgili, tarımla ilgili bende bir tarımcıyım burada çıkan gazın yüzde 99’u karbondioksit, sera da kullanılıyor, tarımda kullanılıyor. Çok az miktarda da bir akışkan geliyor. Ne sağlığa nede bölgeye zararı veren bir unsur bulunmuyor. Öyle ki bende, oğlumda kaç gündür buradayız. Bir zararı olsa burada olmazdık herhalde. Bizim buradaki zararımız bir gürültü ve zaman zaman yer altının formasyonundan gelen kirlilik.  Bu kuyunun kapatılıp tamamen körletilmesi için içinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz."

441951980 10229499494165307 1303526327260367214 N

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ”

Denizli Milletvekili Karaca, görüşme sonrası yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi, “Sarayköy ilçemizin Gerali mahallesi yakınlarında patlayan ve 15 günden bu yana devam eden jeotermal sondaj kuyusu patlaması ile ilgili hemşehrilerim çok kaygılı. Firma yetkilisinden de bilgi aldık. Kamuoyu;  olaya ilişkin sorumlular, havaya 15 günden bu yana salınan gazın içeriği, sulama kanalında biriktirilen akışkanın içeriği, insan sağlığı, çevre sağlığı, tarım arazilerine zarar vereceği iddiaları konularında şeffaf bir şekilde bilgilendirilmiyor. Şirket yetkilisine sorularımızı sorduk, sözlü olarak yanıtladı. Kesinlikle bu durum tüm raporlarıyla kamuoyu doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Ancak, buradaki çıkan gazın hidrojen sülfür olduğu iddia ediliyor, firma yetkilisi ise, bir başka gaz çıkışı olduğunu belirtiyor. Çıkan akışkanın içeriğinin ne olduğunun bilinmesi de çok önemli. Doğal afet olarak bize ifade edildi yaşanan durum ama insan müdahalesiyle gerçekleşen bu durumun böylesi bir açıklamayla örtbas edilmesine de müsaade etmeyeceğiz. Henüz bir tek sorumlu tesbit edilip ifadesine başvurulmadı.Savcılık yerinde bilirkişi eşliğinde bir inceleme yapmadı.Bu çevre felaketinin üstünün örtülmesine izin vermeyeceğimizi,  yaratması muhtemel zararların ortaya çıkarılması için sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz” dedi.