İstanbul'da geçtiğimiz gün sabaha karşı polis kontrolünden kaçtığı iddia edilen otomobil sürücüsü, bisiklet sürücüsü Doğanay Güzelgün’e çarparak ölümüne neden olmuştu. Cinayet gibi kazaya tüm Türkiye’den tepkiler yükselirken Denizlili bisikletseverler de talihsiz olaya sessiz kalmadı. Pamukkale Bisiklet Derneği trafik terörüne ve bisikletli ölümlerine “dur” demek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için bisiklet turu düzenledi. Pamukkale Bisiklet Derneği, Laodikya Bisiklet Topluluğu ve yüzlerce bisikletsever akşam saatlerinde Demokrasi Meydanı’nda toplandı. Pamukkale Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Ergür burada yaptığı basın açıkmalasında bisikletli ölümlerine “dur” demek için hep birlikte sürüş düzenlediklerini söyledi. Ergür, “Bu eylemimizle ülkemizde yaşanan son bisikletli kazalarında adaletin sğlanması ve tüm sürücülerin daha duyarlı olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda bisiklet sporuna gönül veren yeni kaybettiğimiz Doğanay Güzelgün, Kemal Özer, Batuhan Dereli ve diğer arkadaşlarımızı da anmak macıyla toplanmış bulunuyoruz” dedi.

BES: “Mülakat Sopası Kullanılmaya Devam Ediliyor” BES: “Mülakat Sopası Kullanılmaya Devam Ediliyor”

Bisiklet trfikte motosuz bir kara taşıtıdır

Ergür, “Pamukkale Bisiklet Derneği Denizli’de ve Türkiye’de bisiklet kültürünün gelişmesi, çevreci, ekonomik ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin trafikte motorsuz bir kara taşıtı olduğunun bilincinin geliştirilmesi, yaygınlştırılması ve etkinlikler düzenleyerek Denizli ve çevresinin doğal ve kültürel varlıklarının tanıtılması amacıyla 2010 yılından beri çalışmalar yürütüyor.Belediyelerin de destekleriyle bisiklet yollarının geliştirilmesi, yeni yollar yapılması ve trafikte sürücülerin farkındalığının artırılmasına yönelik projeler sunuyoruz. Ayrıca bisiklet sporunun gelişmesi amacı ile toplu sürüşler yaparak çeşitli spor müsabakalarına katılım sağlıyoruz” dedi.

“Trafikte biz de varız” 

Ergür, sözlerine şöyle devam etti: “Umarız şehir içi trafiğinde düzenlediğimiz bu turlar ile bisiklet farkındalığı yaratmayı başarır, sürücülerin daha duyarlı olmasına bir katkı sağlayarak bisikletli ölümlerine ve trafik kazalarına artık son verebiliriz. Tüm katılımcılara, destekleyenlere ve Laodikya Bisiklet Topluluğu’na bisiklet sevenler adına teşekkür ediyoruz.” Basın açıklamasının ardından yüzlerce bisikletli yaklaşık 15 km süren bir tur düzenledi. Trafik polislerinin eşlik ettiği sürüşte bisikletseverler sık sık, “Trafikte biz de varız”,   “Bisikletli ölümleri istemiyoruz”, “Bisikletliye saygı” şeklinde sloganlar atarak sürücülerin ve vatanaşların dikkatini çekmeye çalıştı. Program Çamlık Mesireliği’nde sona ererken, farkındalık sürüşlerinin devam edeceği belirtildi.