Denizli'nin Çal ilçesinde gerçekleştirilen son üzüm hasadına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Çal Kaymakamı Mert Çanga, İşletme Müdürü Selma Süren, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleriyle üreticiler katıldı.

AW052184_04

Marlen Hotel Denizli Hizmete Açıldı Marlen Hotel Denizli Hizmete Açıldı

Türkiye'de üzüm üretiminde 3. sırada yer alan Denizli’de 2022 yılı TÜİK verilerine göre 32 bin 474 hektar alanda 282 bin 663 ton ürün elde edildi. Denizli’de bağcılığın merkezi olan Çal’da ise 15 bin 170 hektar alanda 83 bin 572 ton ürünün hasadı yapıldı. Denizli’de üzüm yetiştiriciliği uygun iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Çal, Buldan, Honaz, Baklan ve Güney ilçelerinde yapılıyor. Bölgenin iklim ve toprak yapısı üzüm üretimine uygun özellik taşıdığından bölgede yetiştirilen ürünler ihracat kalitesinde oluyor. Çal ilçesinde en fazla Çal karası çeşidi üretim yapılıyor. İlçede üretimi yapılan diğer çeşitler ise Sultani çekirdeksiz, Öküzgözü, Boğazkere, Kalecik karası, Syrah, Gabarnet ve Merlot çeşitlerinden oluşuyor. Çal ilçesinde kurutmalık üzüm üretim alanı 3 bin 500 hektar, sofralık üzüm üretim alanı ise 2 bin 60 hektar olarak kayıtlarda yer aldı. Denizli’de yıllık 50 bin ton işletim kapasitesi ile toplam 18 adet üretim tesisi bulunurken, bunun 9 tanesi Çal ilçesinde yer alıyor.

AW052184_06

“ÜRETİCİLERİMİZ MUTLU”

Üzüm üreticileriyle birlikte hasat yapan İl Müdürü Şakir Çıkar ise şöyle konuştu: “Üzüm ve bağcılık konusunda ilimiz Türkiye’ de 3. sırada bulunmakta. Hem sofralık hem sanayilik hem de kurutmalık üzüm konusunda ülkemizde önemli bir yer almakta. Bugün üreticilerimiz ile bir araya geldik. Bu yıl yağışların uzun süre sürmesinden dolayı rekolte de bir düşüş söz konusu ama üreticilerimiz ürünlerin yeteri kadar piyasada değer kazanmasından dolayı mutlular, huzurlular. Üreticilerimizin bugün çalışmalarına ortak olduk, omuz verdik ve onlarla beraber hasadımıza katıldık. İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

AW052184_01

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÜZÜM HASATLARINDA BOL VERİMLER DİLİYORUM”

Bu yıl üreticilerin hastalıklar nedeniyle mağdur olduğunun altını çizen Çal Kaymakamı Mert Çanga da “Çal üzümle bağdaşlaşmış üzümle bütünleşmiş bir ilçemiz. İlçemizin her yerinde girdiğiniz andan itibaren sağında solunda her yerinde üzüm bağları ile karşılaşmanız mümkün. Bu sene maalesef ki Mildiyö hastalığına üzüm bağlarımız yakalandı. Bunun la ilgili tüm tedbirleri almış olmamıza rağmen verimde düşüş oldu. Bu süreçte Tarım il Müdürlüğümüz ile önümüzdeki süreçte bu tarz hastalıklara yakalanmamız için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğümüz gerçekten çok ilgili onlara da buradan teşekkür ediyorum. Tüm üretici çiftçilerimize üzüm hasatlarında bol verimler diliyorum’’ ifadelerini kullandı.