Denizli’de bu yıl gerçekleşen düzenli yağışlar sayesinde hububatta yüksek verim bekleniyor.  Bu yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin dekar civarında buğday ve arpa ekimi yapıldığını aktaran Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen projeler çerçevesinde çiftçimize bin 435 ton hububat tohumu dağıtımı yapıldı. Ekim alanlarında yüzde 5 civarında artış sağlandı ve hükümetimiz tarafından alınan karar hedefinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alımların yapılması da çiftçilerimizin bu stratejik ürüne yönelmesinde etkili oldu. Yapılan tarla kontrollerinde çıkışın ve ürün gelişimlerinin iyi durumda olduğunu gösteriyor. Eğer şartlar böyle devam ederse rekoltede 2022 yılına göre yüzde 20-25 civarı artış bekleniyor” dedi.

AW898379_01

“YÜKSEK REKOLTELİ ÜRÜN ELDE EDECEĞİMİZİ UMUYORUZ”

Bu yıl verimin artmasını beklediklerini ifade eden Çınar, “Geçen sene ortalama dekara 322 kg civarında olan buğday veriminin bu yıl 400 kg, arpada ise 267 kg civarında olan ortalama verimin bu yıl 350 kg rakamlarına yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl mevsim çok güzel şartlarda devam ediyor. İnşallah hasada kadar afetsiz bir dönem geçirirsek kaliteli ve yüksek rekolteli ürün elde edeceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

Ünlü Çocuk Kitabı Yazarı Çözüm Kolejinde Öğrencilerle Buluştu Ünlü Çocuk Kitabı Yazarı Çözüm Kolejinde Öğrencilerle Buluştu