Denizli'nin en eski okullarından Gazi İlkokulu önünde yapılan protesto eyleminde basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı. Eylemde "Dinci gerici eğitime hayır" , "Laik bilimsel demokratik eğitim" , "Karanlığa teslim olmayacağız" sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Emre Akbaş, "Müfredat ya da öğretim programları, devlet tarafından okulda öğretmenin bir konuyu hangi içerikte, ne tür koşullarda, nasıl ve hangi yöntemlerle anlatacağını, neye dikkat edip neyi öne çıkaracağını belirleyen eğitsel planlardır. İçerdikleri kadar içermedikleri de bu açıdan önemlidir. Bu açıdan mevcut iktidarın siyasal-ideolojik kuşatmasının en önemli ve kullanışlı aracı eğitim ve onun içeriği olarak ta müfredattır. ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adıyla hayata geçirilen müfredat programı, tam da bu sebeple mevcut hükümetin siyasal-ideolojik yaklaşımına ‘biat ve itaat’ı merkezine alan bir nesil yetiştirme programıdır" ifadelerini kullandı. Müfredatı reddetme nedenlerini sıralayan Akbaş müfredatın geri çekilmesi için mücadele çağrısı yaptı.

Whatsapp Image 2024 06 11 At 20.58.30

Liseli Öğrencilerinden Müzik Ziyafeti Liseli Öğrencilerinden Müzik Ziyafeti

LAİKLİK VE BİLİM KARŞITI MÜFREDATA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

Denizli Laiklik Platformu Sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu da açıklamanın ardından laikliğin ortak talep olduğunu dile getirerek şöyle konuştu; "Bu müfredatı; 100 yıl öncesinin hayalini 100 yıl sonrasının hedefi olarak planladığı için, bu müfredatı; ülkenin ve çocukların geleceğini mevcut iktidarın kendi ikbaline kurban ettiği için, bu müfredatı; laik, bilimsel, demokratik eğitime karşı olduğu için reddediyoruz! Laiklik ve bilim karşıtı bu gerici müfredat geri çekilinceye kadar mücadele edeceğimizi bildirir halkımızı laik, bilimsel ve demokratik eğitim yolunda omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz." Protesto, oturma eylemi ve sloganların ardından sona erdi.

Whatsapp Image 2024 06 11 At 19.03.26 (1)

Editör: Orhun Çoban