İş İnsanı Sedat Doğaç, 3 metrekarelik dükkanda 1982 yılında çilingir çırağı olarak başladığı iş yaşamını,  mobilya imalatçıları sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri tedarik eden bir grup şirketine dönüştürmeyi başardı. İş yaşamının ilk yıllarını hiç unutmayan başarılı iş insanı, babası ve kendisine ait iki çilingirin tüm malzemeleriyle, hayatında yer eden eşyaları, mevcut satış mağazasının bir bölümünde toplayıp, adeta zamanı 1980’li yıllarda dondurmayı başardı. Kendi mazisini her gün yaşama fırsatı bulan Doğaç, misafirlerini de burada ağırlıyor.

1c906495-1d72-4e27-92eb-6680d9dcfb09

Doğaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Doğaç’ın iş yerinde oluşturduğu ve gezenleri 1980 yılına adeta ışınlayan müze ve bu müzenin mazisini duyanların büyük ilgisini çekiyor. 1982 yılında okulu bırakarak babasının Çınar'daki 3,5 metreye 90 santimetre genişliğindeki küçük dükkanında çırak olarak işe başlayan Doğaç, 1988 yılında Kaleiçi Çarşısındaki Demirciler Caddesinde ikinci iş yerini açarak ticarette boy göstermeye başladı. 1990 yılında ise Doğaç Yapı'yı kurarak Denizli merkez dahil, Antalya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de faaliyet gösteren bir grup şirkete eviren iş insanı, mobilya imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm malzemelerin tedarik noktası olmayı başardı.

Çal’da Zarar Tespitine Başlandı Çal’da Zarar Tespitine Başlandı

f0a48607-c06e-4ed0-a7fb-9e5e1d661969

GÖRENLER 1980’Lİ YILLARA GİDİYOR

 Sektörünün önemli bir aktörü olan iş insanı, geçmişe duyduğu derin bağı ise;  iş yerinde adeta zamanı dondurarak kurmayı başardı. Doğaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Doğaç’ın iş yerinde oluşturduğu ve gezenleri 1980 yılına adeta ışınlayan müze ve bu müzenin mazisini duyanların büyük ilgisini çekiyor. İş yaşamının ilk yıllarını hiç unutmayan başarılı iş insanı, babası ve kendisine ait iki çilingirin tüm malzemeleriyle, hayatında yer eden eşyaları, mevcut satış mağazasının bir bölümünde toplayıp, adeta zamanı 1980’li yıllara götürdü. İş hayatına atıldığı ilk yılları, kendisine yön veren mazisini her gün yaşama fırsatı bulan Doğaç, misafirlerini de bu özel müzede ağırlıyor.

d564d82e-e4ca-4827-ad37-99911c67191d

“GEÇMİŞE YOLCULUK YAPIYORUM”

Geçmişe adeta yolculuk yaptığını belirten Doğaç, “Babam 1960’lı yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü okurken, bunun yanında çilingir mesleğini öğreniyor. 1963 yılında ilk anahtar makinesiyle Denizli’ye geliyor ve mesleği burada devam ettiriyor. 1982 yılında da okulu bıraktığımda Delikliçınar Meydanında küçük bir kulübede orada bu mesleğe adım attım. 1988 yılında demirciler çarşısında 2’nci iş yerimi açtım. Orada da anahtarın yanında kilit ve kapı kolu satalım derken, 1990 yılında Doğaç Yapı’yı kurdum ve bugün sektörde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Doğaç Yapı; mobilya imalatçılarının tedariğini yapıyor. Mobilyacıların kullandığı teknik malzemelerden aksesuarlara kadar, dolaylı olarak da kapı kolundan, kulpa kadar, elde kullanılan bütün eşyaların tedariğini yapıyoruz. Denizli merkezde 36 kişilik bir ekibimiz var. Bunun yanı sıra Kıbrıs ve Antalya’da da iki tane mağazamız hizmet veriyor.  Kayıtlı 30 binin üzerinde olmak üzere aktif 17-18 bin ürün gamına sahibiz. İş yaşamımda doğuşum anahtarcılık. Zihnimde, beynimde yer etmiş bu mesleğe gerçekten çok düşkünüm. Oralardan bugünlere geldik. Çilingir dükkanımızın tüm malzemelerini, anahtarlara kadar saklamayı başarmıştım. Hayatımda o dönemlere şahit olan eşyaları da koruyabildim. O özel yıllarımı satış mağazamızın bir bölümünü anahtar müzesi, çilingir müzesi olarak oluşturdum. Çalıştığımız tezgahlarımız, anahtarlarımızı burada sergiliyorum. Her geldiğimde geçmişe yolculuk yapıyor ve çok mutlu oluyorum” dedi.