Servergazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinde Denizli’nin coğrafi işaretli ürünleri ve meşhur lezzetleri tanıtıldı, ikram edildi. Etkinliğe;  Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali Marım, Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, belediye başkanları, kaymakamlar, Denizli Lokantacılar Odası Başkanı Osman Üçgül, Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği Başkanı Güzide Metinöz, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik, Servergazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başladı.

Türk Mutfağı Haftası (6)

“DENİZLİ BİR LEZZET DURAĞI”

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli’nin ürünleriyle, köklü kültüründen gelen yemekleriyle bir lezzet durağı olduğunu belirterek şunları söyledi, “Denizli’mizin köklü tarihinden gelen ülkemizde olduğu  dünyada tanınan birçok ürünümüz, damak lezzetimiz var. Coğrafi işaretlerle tescillenmiş bu ürünlerimiz, lezzeti kıtaları aşmış tadına doyum olmaz yemeklerimiz var.  Ülkemizin yüzde 80 ihtiyacını karşıladığımız Denizli kekiği, Babadağ Kekik Balı, Kale Biberi, Çameli Fasulyesi, Denizli leblebisi gibi birçok ürünümüzü burada görecek, özelliklerini dinleyecek ve tadına bakacağız. Denizli Keşkeğimiz, Kızılcabölük Kaşık Helvamızı, Tavas baklavamızın lezzetine ortak olacağız. Meşhur Denizli Tandır Kebabımız hazır. Ustalarımız bu özel lezzeti misafirlerimize sunacak. Denizli’mizin her yerinde eşsiz güzellikleri ve eşsiz özellikleri var. Coğrafi işarete sahip olmadığımız ürünlerimiz içinde önemli bir çalışma başlattık. Kısa zamanda coğrafi işaret başvurularını yapıp, Denizli’mizin bu güzelliklerini tanıtmaya devam edeceğiz. Ayrıca Denizli Tandır Kebabı için festival hazırlığını da duyurmak istiyorum. Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği de, bu konuda da önemli bir aşama kaydetti. Bir hafta sürecek ve dolu dolu geçecek etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Türk Mutfağı Haftası (5)

DENİZLİ KEBABININ VE LEZZETLERİNİN TADINA BAKTILAR

Protokol üyeleri ve davetliler, Denizli’nin coğrafi işaretli ürünlerinin özelliklerini, faydalarını dinledi, tadına baktı. Denizli’nin tadına doyum olmaz keşkeği, Tavas Baklavası gibi birçok lezzet misafirlere ikram edildi. Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği’nin girişimleriyle hazırlatılan portatif fırında usta ellerin hazırladığı şehrin meşhur lezzeti Denizli Tandır Kebabı da, hem davetlilere hem de okul öğrencilerine sunuldu.

Türk Mutfağı Haftası (3)

“FESTİVALE HAZIRLANIYORUZ”

 İlgiden duydukları memnuniyeti dile getiren Denizli Tandır Kebabı ve Kültürel Lezzetleri Yaşatma Derneği Başkanı Güzide Metinöz, Denizli Kebabı Festivali için hazırlıkların sürdüğünü, 8 asırlık gelenek Denizli tandır kebabını ulusla arası arenaya açmak için de ayrıca çalışma yaptıklarını duyurdu.

Türk Mutfağı Haftası (4)

Avdan ÇED İptal Kararı Bir Sonraki Duruşmaya Kaldı Avdan ÇED İptal Kararı Bir Sonraki Duruşmaya Kaldı

Türk Mutfağı Haftası (1)

Editör: Özkan Tokmak