Karahayıt Termal Rehabilitasyon Merkezini tanıtacak Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu Denizli 2024, 11-12-13 Ocak 2023 tarihinde Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek
Pamukkale Üniversitesi Karahayıt Termal Rehabilitasyon Merkezi (PAÜTERM)’de düzenlenen lansmanda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan konuşmalarını gerçekleştirdi.

WhatsApp Image 2023-12-13 at 19.19.17
“DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAN BİLİM İNSANLARIMIZ GELECEK”

PERAŞ İşçilerine Seyyanen Zam PERAŞ İşçilerine Seyyanen Zam

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, açıklamada şunları ifade etti: “Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın sponsor olduğu, Denizli’miz için ülkemiz için dünyamız için çok önemli olan Pamukkale Üniversitesi Karahayıt Termal Rehabilitasyon Merkezimiz ile gerçekleştireceğimiz Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu Denizli 2024’ün bugün burada tanıtım toplantısını yapacağız. Pamukkale Üniversitesi Karahayıt Termal Rehabilitasyon Merkezi olarak geldiğimiz noktayı kısaca açıklamak isteriz. Bu tesis, devletimizin vermiş olduğu imkânlarla burada kırmızı suyun çıktığı Karahayıt bölgesinde yapılmıştır. Kapasitesi tam çalıştığında günlük 500 hastaya hizmet edebilmektedir. Dolayısı ile çevresindeki otellerden de konaklama konusunda yardım alacaktır. Bu noktada merkezimizin çevresinde bulunan otellerle anlaşmış durumdayız. Üniversite olarak yapacağımız uluslararası tanıtım forumunda uluslararası alanda özellikle termal turizm alanında önde giden bilimsel kişileri davet ettik. Almanya’dan İngiltere’den Hırvatistan’dan, Hollanda’dan İspanya’dan Çin’den gelecek bilim insanlarını Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu Denizli 2024’de ağırlayacağız ve onların bilgilerinden yararlanacağız.”

WhatsApp Image 2023-12-13 at 19.19.17 (1)

“TARİH TEKERRÜR EDECEK”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, şunları kaydetti: “Dünyanın bildiği gibi; Pamukkale termal sularıyla, Karahayıt da ‘kırmızı su’ diye tabir edilen güzel termal sularıyla tanınmıştır. Pamukkale tarihine baktığımızda 2000 yıl öncesine varan hatta daha öncesine uzanan zamanlarda insanların Anadolu’da, Avrupa’da tedavi olamadığı veya acılarını dindiremediği boyutta buraya gelmişlerdir.  Burada, Pamukkale’mizin, Karahayıt’ımızın şifalı sularında; tedavi olma, ağrılarını ve acılarını giderme noktasında çalışmalar yapılmış. Tarihi açıdan bakıldığında böyle bir güzelliğe sahibiz. O dönemden bu yana çok ciddi teknolojik gelişmelerin olmasının yanı sıra ciddi bir bilgi birikimi olmakla birlikte tecrübeler de arttı. Biz istiyoruz ki; Pamukkale’miz, çok uzun yıllar önceki çekim merkezi olan, tedavi merkezi olan eski günlerine geri dönsün. Tarihi tekerrür ettirelim. Artık burası Anadolu’muzun dört bir tarafından, dünyanın dört bir tarafından; tedavi olmak, ağrılarını dindirmek ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşmak için insanlarımızın tercih ettiği bir yer olsun diye çalışmalarımız bugüne kadar devam etti. Bu tesisimiz, gerçekten uzun uğraşlarla ve detaylı çalışmalarla inşa edildi ve açılışını yakın tarihte gerçekleştirdik. Tabi ki bu bina tek başına anlam ifade etmiyor. Binanın içinde, PAÜ’nün bu konuda uzman çok değerli öğretim üyelerimiz ile ilimle, bilimle ve bu binanın içinde termal sularımızla ihtiyaç duyan insanlarımızı rehabilite etmede ve şifa verme noktasında birçok tecrübenin, bilginin, ekibin ve bizim termal suyumuzun birleşmesi sonucunda ortaya çok güzel sonuçlar çıkacağını biliyoruz. Bunun geçmişte çok güzel örnekleri de var. Tabi aynı zamanda bu Termal Rehabilitasyon Merkezinde teknik cihazlarımız da var. İnşallah hep beraber gezip göreceğiz. O teknik cihazların kullanımında en üst seviyede bilgi sahibi olan değerli hocalarımızın ve bu binanın vermiş olduğu imkânlarla dünyada eşi benzeri olmayan Pamukkale’mizin ve Karahayıt’mızın o güzel termal sularını birleştirdiğinde ortaya güzel bir sonuç çıkacağını gördük ve o noktada çok çok mutluyuz. Termal Sağlık Turizm Forumu yapma fikrimiz ortaya çıktı. İnşallah dünyanın dört bir tarafından ülkemizin dört bir tarafından bu işin uzmanlarıyla, bilenleriyle üç gün boyunca Denizli’mizde termal sağlık turizmi noktasında çalışmalar gerçekleştirilecek.”

Editör: Haydar Buğra Tokmak