Minik Eller Suyu Korumak İçin Eğitim Aldı Minik Eller Suyu Korumak İçin Eğitim Aldı

TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ‘Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun’da değişiklik yapılması önerisini TBMM’ye sundu.

Karaca yasa değişikliği ile deprem bölgesinden merkezi sınavlara katılan veya deprem nedeniyle yaşadığı şehri terk etmek zorunda kalan adayların başvuru ücreti ödememesini istedi. Karaca yasa teklifi gerekçesinde milyonlarca gencin evsiz ve asgari geçim şartlarından yoksun olduğunu kaydetti.

Gerekçede ayrıca milyonlarca gencin eğitime erişim engeli ile karşılaştığı kaydedilerek; “Geçen yıl 345 TL olan YKS oturumuna bu yıl katılmak isteyen adaylar 885 TL; Geçen yıl 260 TL’ye yaptıkları başvuruyu bu yıl yapmak isteyen YÖKDİL adayları 490 TL ödemek zorunda kalıyor. Milyonlarca öğrenci artan zamlar ve ekonomik krizin faturası nedeniyle başvuru dahi yapamıyor. Bize gelen talepler, özellikle depremzede gençlerin ve ailelerinin eğitime erişim hakkından yoksunluğu anlamına geliyor. Yasa teklifiyle depremzede adayların yüzde yüzleri çoktan aşan sınav ücreti ödemeden sınava girebilmelerini sağlamak. Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için merkezi sınavlara başvuruda somut adım atma yönünde tüm karar alıcılara çağrıda bulunuyorum” ifadelerine yer verdi.