31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlanmasının ardından göreve başlayan belediye başkanları peş peşe devir aldıkları borçları farklı yöntemlerle kamuoyuna duyurdular. Büyükşehir Belediyesi’nin açıkladığı borçlar yurt çapında gündem olurken, Buldan, Çal, Tavas, Çivril ve Kale belediye  başkanları da borçlarını belediye binalarına astıkları afişlerle açıkladılar.

Zeybekci, Çameli Belediye’sini Ziyaret Etti Zeybekci, Çameli Belediye’sini Ziyaret Etti

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BORÇLARI ASILDI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığına 31 Mart'ta seçilen CHP'li Bülent Nuri Çavuşoğlu, görevi devraldığı önceki AK Partili Başkan Osman Zolan'ın döneminden kalan borç miktarını açıkça gösteren bir afiş hazırlatarak belediye binasına astırdı. Afişin alt kısmında, bu borcun önceki parayla 11 katrilyon olduğu vurgusu yapıldı.

Belediye hizmet binasının girişine asılan afişte Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (DESKİ) toplam borcunun 6 milyar 326 milyon 925 bin lira olduğu açıklandı.

Bu borcun 159 milyon 973 bin Euro'sunun yüzde 6 faizle Dünya Bankası kredisi olduğu, Türk Lirası cinsinden tutarının ise 5 milyar 559 milyon 290 bin lira olduğu belirtildi. Afişte DESKİ'nin İller Bankası'na 273 milyon 695 bin lira borcu olduğu, diğer borçları toplamının ise 493 milyon 940 bin lira olduğu ifade edildi. DESKİ dışındaki Denizli Büyükşehir Belediyesi borcunun ise toplam 4 milyar 804 milyon 44 bin lira olduğu belirtildi. Bu borcun 2 milyar 658 milyon lirasının kredi borcu olduğu, bu kredinin ise yüzde 55 faiz oranlı olduğu kaydedildi. Afişte belediyenin faiz borcunun 857 milyon 698 bin lira olduğu bilgisi yer aldı. Büyükşehir belediyesinin vergi borcunun 58 milyon 187 bin lira, diğer borçları toplamının ise 1 milyar 229 milyon 976 bin lira olduğu ifade edildi.

Deniizli Borç

BULDAN BELEDİYESİNİN BORCU 109 MİLYON LİRA OLARAK AÇIKLANDI

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerde büyük bir oy yüzdesiyle Buldan Belediyesini devralan Mehmet Ali Orpak, Mustafa Şevik’ten devraldığı Buldan Belediyesinin borçlarını çıkarttı. Başkan Orpak, Mustafa Şevik döneminden devralınan borcu toplam 109 milyon 632 bin 481,66 TL olarak açıkladı. Geçmiş dönemden kalan borç, büyük bir pankartla belediye binasına asılan gelir ve gider tablosuyla kamuoyuna duyuruldu.

Buldan Borç

TAVAS BELEDİYE BAŞKANI BORÇLARI ASTIĞI POSTERLE DUYURDU

AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık'tan görevi devralan Kadir Tatık, Tavas Belediyesi’ni ne kadar borçla devraldığını belediye binasına astığı dev poster ile duyurdu. Tatık, belediyenin güncel borcunun 61 milyon 122 bin 157 lira 23 kuruş olduğunu açıkladı.

Posterin belediye binasına asılmasının ardından önceki dönem AK Parti'li belediye başkanı Hüseyin İnamlık, açıklama yaptı. İnamlık, “Tabloda görüldüğü gibi yıllık ortalam 160 milyon geliri olan belediyenin uzun yıllara yayılmış borç stoğunun bu kadar az olması başarının göstergesidir. Bunun yanında belediyenin hiçbir devlet kurumuna vadesi geçmiş bir borcunun olmaması da mali disipline gösterilen özenin bir kanıtıdır. Yeni yönetimin bu başarıyı bizimle paylaşmasına mutlu olduğumu belirtmek isterim. Kamuoyuna saygıyla" ifadelerini kullandı.

Tavas Borç

KALE BELEDİYESİ’NİN BORCU 38 MİLYON 400 BİN TL

Kale Belediyesini AK Partili Mehmet Salih Sağınç’tan devralan CHP’li Erkan Hayla Kale Belediyesi’nin mevcut borcunu açıklayarak, “Kirli siyaset yapmışlardı. Belediyenin camlarına asacağım herkes kimin ne olduğunu bilsin. Bana borçlu başkan demişlerdi. Kale Belediyesi’nin 38 milyon 400 bin lira borcu var. 180 bin liralık fatura pide parası, 720 bin liraya belediye tuvaleti tadilat yaptırılmış, 247 bin TL bayrak alınmış” dedi. 

Başkan Erkan Hayla bu para nerede lazımdı bilmiyorum diyerek, “Beni en çok üzen 22 Mart 2024 yani seçimden bir hafta önce 9 milyon lira kredi çekiliyor. 48 ay vadeli ve biz bu 9 milyon lirayı 23 milyon 300 bin TL olarak ödeyeceğiz. Elimize geçen 8 milyon 790 bin lira para geri ödemesi 23 milyon 300 bin TL. Ben size 20 dükkan bıraktım keşke 4 tanesini satsaydınız” dedi.

Kale Belediyesi Borç

ÇAL BELEDİYESİ’NİN 73 MİLYON 105 BİN 662 LİRA BORCU ÇIKTI

Çal'da iki dönem Belediye Başkanlığı yapan MHP'li Fethi Akcan'ın seçimden sonra başkanlığı CHP'li Ahmet Hakan'a devretti. Hakan, önceki döneme ilişkin belediyenin borçlarını çıkardı. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, borçların liste halinde ayrıntılarına yer verildi. "T.C. Çal Belediyesi güncel borcudur. Kamuoyuna ve kıymetli Çal halkımıza duyurulur. Saygılarımızla." ifadeleri kullanılan açıklamada borçlar paylaşıldı. Belediyenin toplam borcunun 73 milyon 105 bin 662 lira olduğu ortaya çıktı.

Çal Belediye Borç

ÇİVRİL BELEDİYESİ DE BORÇ AFİŞİNİ ASTI

Borçlarını açıklayan son belediye Çivril oldu. Belediye Başkanı Semih Dere belediye hizmet binasının girişine devir alınan borçların listesinin yer aldığı bir afişi astıdı.

Afişte, Çivril Belediyesi’nin Emekli Sandığı, SGK, Banka Kredileri, vergi borçları ve piyasaya olan borç toplamı 65 milyon lira, belediye şirketi olan Çivkent’in borçları ise 13,8 milyon lira olarak gösterildi.

Çi̇vri̇l Borçlar

ACIPAYAM’DA BORÇLARI KAYBEDEN BAŞKAN AÇIKLADI

Acıpayam önceki dönem belediye başkanı Hulusi Şevkan, 3 Nisan 2024 tarihi itibarıyla belediyenin borç stokunu paylaştı.

Dr. Hulusi Şevkan, 3 Nisan 2024 tarihi itibarıyla belediyenin mali tablosunu sosyal medyadan paylaştı.

Dr. Şevkan, "Çok saygıdeğer Acıpayam halkına bilgi anlamında duyurumdur" diye yaptığı paylaşımda, "Yerel seçimler sonrası belediyelerimizi devralan yeni arkadaşlarımız haklı olarak belediyelerinin mali tablosunu kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duymaktadırlar.  Ben de önceki belediye başkanınız olarak teslim ettiğim belediyemizin mali tablosunu bizzat yayınlayarak yönetime gelen arkadaşlarımızın rahat hareket etmelerini sağlamak istiyorum. Aşağıda belediyemizin bugün itibariyle borçlarını göreceksiniz. Bunun ayrıntısını hem yeni göreve gelen arkadaşlarımız hem de mali işler müdürlüğümüz ayrıca yapacaklardır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Acıpayam Borç