Sağlık emekçileri ve TMMOB, 7 yıl önce verilen çürük raporuna rağmen Denizli Devlet Hastanesi’nde hizmet verilmesine tepki göstererek, Denizli Devlet Hastanesi’nin acilen boşaltılmasını talep etti. Denizli Sağlık Platformu ve TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu, 6 Şubat depreminin yıl dönümünde çürük raporu bulunan Denizli Devlet Hastanesi önünde eylem yaptı.

Sağlık iş kolundan sendikalar ve meslek odalarının bulunduğu Denizli Sağlık Platformu ve TMMOB çağrısı ile yapılan yürüyüş ve basın açıklamasına sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler destek verdi.

Başhekimlik binası önünde depremde hayatlarını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu adına Mehmet Sarıca ve Denizli Sağlık Platformu adına Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç basın açıklamalarını okudu.

“DEPREM ÖLDÜRMEZ”

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu adına Mehmet Sarıca yaptığı açıklamada, depremlerin öldürmediğinin altını çizerek, “Yeterince mühendislik ve mimarlık hizmeti almamış, uygulama denetimi yeterince yapılmamış kaçak yapılar ve imar barışı adı altında ruhsat verilen yapılar öldürür. Depreme dayanıklı yapı inşa etmenin tek yolu; bilim ve tekniği önceleyen mühendislik, mimarlık hizmeti alarak doğru yer seçimi, doğru uygulama ve denetim yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.

“DEVLET HASTANESİ ACİLEN BOŞALTILMALI”

Babadağ Sokakları Renkleniyor Babadağ Sokakları Renkleniyor

Denizli Sağlık Platformu adına açıklama yapan Prof. Dr. Ardıç, Denizli Devlet Hastanesi hakkında 7 yıl önce verilen çürük raporuna dikkat çekti. Ardıç yetkililere seslenerek şu soruları sordu; “Peki bunca yıl sorumlular ne yaptılar? Başhekimler ne yaptı? Sağlık Müdürü ne yaptı? Valiler, belediye başkanları ne yaptı? Bu beklenen felakete acil önlem düşünmeyen yöneticiler bizlerin hayatları üzerine kumar oynadıklarının farkındalar mı? Defalarca yazılı başvurduk cevap verdiler mi?” Ardıç Denizli Devlet Hastanesi’nin acilen boşaltılması ve diyalog içinde hızlı bir plan geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Açıklamaların ardından Denizli İl Sağlık Müdürlüğü önüne yapılan yürüyüş sonrası müdürlüğün önüne siyah çelenk bırakıldı.