Pamukkale ören yerinde yapılmak istenen dijital müze ile ilgili olarak, Mimarlar Odasının Denizli İdare Mahkemesinde açtığı yürütmeyi durdurma davası yeni gelişmelerle devam ediyor. Ağustos ayı ortalarında davalı Kültür ve Turizm Bakanlığından savunma isteyen Mahkeme, son olarak tasarlanan müze projesinin fiziki ve dijital ortamda sunulmasını istedi.

İkamet İzni Alan Yabancı Sayısında Denizli 66. Sırada İkamet İzni Alan Yabancı Sayısında Denizli 66. Sırada

Pamukkale (Hierapolis) antik kent koruma alanı içinde yapılmak istenen dijital müze ile ilgili dava yeni bir aşamaya geldi. Son olarak ilgili bakanlıktan savunma isteyen Denizli İdare Mahkemesi, davacı tarafın müze projesini, ayrıca ilgili koruma planlarını mahkemeye iletmesini karara bağladı.

Ara kararın 20 gün içinde kaleme iletilmesine karar veren İdare Mahkemesi, davacı tarafın yürütmenin durdurulması istemini bu süre sonundaki yapacağı duruşmada, gelişmelere bağlı olarak karara bağlayacağına hükmetti.

“DİJİTAL MÜZEYE DEĞİL, ANTİK KENT İÇİNDE YAPILMASINA KARŞIYIZ”

Davayla ilgili gelişmeler hakkında basına açıklamada bulunan davacı Mimarlar Odası Avukatı Zafer Gönenç, “Biz dijital müzeye karşı değiliz ama antik kent içinde yapılmasına karşıyız” dedi.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı bu işin müsebbibi. Bakanlık ören yerlerini tahribattan koruyacak önlemleri alması gerekirken, olay bu davada görüldüğü üzere tersine dönmüş durumda. Artık ören yerlerinin tahrip edilmesini bizler Bakanlıktan korumaya çalışıyoruz” diyen Av. Gönenç, “Davalı taraf bizi dijital müzeye karşıymışız gibi sunarak kamuoyu karşısında karalamaya çalışıyor. Oysa böyle bir talep ve açıklamamız olmadı şimdiye kadar. Aksine yapılsın ama yapılacaksa ören yeri içinde değil çevresinde veya Denizli halkının rahatça ulaşabileceği bölgelerde olsun şeklinde talebimiz var” ifadelerini kullandı.