İrlanda’nın başkenti Dublin’de, AsIaM’in ev sahipliğinde ,10-12 Mayıs tarihleri arasında yapılan Autism Europe genel kurul toplantısı 70 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. Autism Europe tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ve 2024 yılında yapılacak çalışmaların değerlendirildiği toplantı, 14. Uluslararası Otizm Kongresi’nin mekanını keşfetmek ve erişilebilirlik koşullarını değerlendirildi.

Denizli Otizm Derneği Başkanı Burcu Bilik, Autism Europe Genel Kurul Toplantısına katılmaktan ve DOD Genel Sekreteri Dudu Karaman Dinç’in Autism Europe Yönetim Kurulu Üyeleri arasına seçilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Dublin. Toplantı

Oğuz Çay Taekwondoda Hedeflerini Açıkladı Oğuz Çay Taekwondoda Hedeflerini Açıkladı

Avrupa Birliği Etkiniz Programı desteğiyle Autism Europe Genel Kurul Toplantısına katıldıklarını belirten Bilik, şunları söyledi: “11-13 Eylül 2025 tarihleri arasında düzenlenecek olan 14. Uluslararası Autism Europe Kongresi'nin yapılacağı Royal Dublin Society'yi (RDS) gezdik. Bu ziyaret, bize hem mekanı görme hem de delegeler olarak mekanın erişilebilirliğini değerlendirme şansı verdi. Burada AsIAm tarafından yürütülen bir çalışma oturumuna katıldık. Derneğin otistik bireyler için erişilebilir, kabul edici ve onaylayıcı kapsayıcı bir toplumu savunmak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi edindik.”

Kongre. Merkezi. Dublin

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ AKTARILDI

Genel Kurul Toplantısı için buluşan üyelere, toplantıda AE’nin 2024 çalışma programı ve bütçesinin yanı sıra AB Vatandaşları, Eşitlik, Haklar ve Değerler Programı kapsamında geliştirilen 2023 faaliyet raporunu ve AB projeleriyle ilgili bilgiler aktarıldı. AE, 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Dünya Otizm Farkındalık Günü için geliştirilen "Görünmez Değil" kampanyasıyla ilgili faaliyetler sunuldu.

Toplantıda, Autism Europe yeni yönetim kurulu seçimleri gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu üyeliğine Denizli Otizm Derneği Genel Sekreteri Dudu Karaman Dinç’de seçildi.

Dudu Karaman Dinç Denizli Otizm Derneği hakkında bilgiler aktararak, Türkiye’deki otistiklerin durumu ve 6 Şubat 2023’te deprem sırasında ve sonrasında otistiklerin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili bilgi verdi.

Autism Europe.dublin

Editör: Orhun Çoban