Candoğan Parkı’nda yapılan basın açıklamasına kurum yetkilileri siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Açıklamayı grup adına okuyan BMİ Sözcüsü Mustafa Çallıca, “Akışkanların sıvılaşan kısmı kirli su olarak toprakları da kirletmektedir. Bu çeşitli kimyasalları içeren sular nerede birikmektedir? Büyük Menderes’e mi yoksa başka bir yere doğru mu akmaktadır? Bu sularla ilgili kimyasal incelemeler yapılmış mıdır” sorularını sorarak valilik, sağlık ve çevre il müdürlüklerinden resmi açıklama istedi. 

Whatsapp Image 2024 05 08 At 19.00.25

"İŞVEREN VE KAMU YETKİLİLERİ CEZALANDIRILSIN!"

Vatandaşların kaygılarına dikkat çeken Çallıca “Kuyunun patlaması ile başlayan tehlikeli süreç kuyunun kapanmasıyla asla bitmeyecektir. Hava, su ve toprağa karışan kimyasalların yaşam alanlarına etkisi aylarca hatta yıllarca devam edecektir ve geriye dönülemeyecek zararlar oluşacaktır. Bu nedenle bölge uzun süre bilimsel ve teknolojik çalışmalarla ilgili yasalar çerçevesinde takip edilmeli ve kamuoyu düzenli olarak bilgilendirilmeli, vatandaşın kısa süreli zararı başta olmak üzere orta ve uzun vadede zararlarının tazmin edilmesi yönünde gerekli adımlar atılmalıdır. Ayrıca bu JES’in kurulum aşamasından bu yana ihmalleri olan işveren ve kamu yetkilileri hakkında soruşturma açılmalı gerekli cezai yaptırımlar uygulanmalıdır” sözleriyle şirket ve kamu yetkililerinin yargılanması gerektiğini belirtti.

"JES'LER TÜM ÜLKEDEN SÖKÜLÜP ATILSIN"

JES’in tarıma verdiği zararlara ve kanser riskine dikkat çeken Çallıca JES’lerin Ege Bölgesi başta olmak üzere tüm ülke coğrafyasından sökülmesi gerektiğini söyledi.

Yetkililere seslenen Çallıca “Tüm bu çevre kirliliği ve ekolojik yıkımların önüne geçilmesi için TBMM’ni anayasal görev ve sorumluklarını yerine getirmeye, bununla ilgili bir ‘yurttaş ekokırım yasası’nın hazırlanıp hayata geçirilmesi için acilen harekete geçmeye davet ediyoruz. Ayrıca yaşananlarla ilgili olarak kamuoyunun yetkililer tarafından bilgilendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

AÇIKLAMAYA DESTEK VEREN KURUMLAR

Büyük Menderes İnisiyatifi, TMMOB Denizli İKK, Denizli Barosu, Denizli Diş Hekimleri Odası, Denizli Tabip Odası, DİSK Emekli-Sen Denizli Şubesi, Eğitim-İş Denizli Şubesi, Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi, DİSK/Genel-İş Denizli Temsilciliği, Denizli Kadın Platformu, Denizli Kadınlar Birlikte Güçlü, KESK Denizli Şubeler Platformu, Denizli KHK’lılar Platformu, 29 Ekim Kadınları Derneği Denizli Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şubesi, Birleşik Kamu-İş Öğrenci Veli İşbirliği Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Denizli Şubesi, Öğrenci Veli Derneği Denizli Şubesi, Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi, Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği Denizli Şubesi’nin imzacı olduğu açıklamaya çeşitli kurum ve siyasi partiler de destek verdi.

Ayçin Kantoğlu; “Gazze’de Yitirilen İnsanlık” Ayçin Kantoğlu; “Gazze’de Yitirilen İnsanlık”