Bir yıllık iş birliğinin ardından Denizli Sanayi Odası’nı ziyaret eden DEFAŞ yetkilileri, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Meclis Üyesi Emin Şen ve 5. Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Yıldırım ile süreci ve çıktılarını masaya yatırdı. Yapılan toplantıda alım süreci boyunca anlaşmadan yararlanan tekstil boya terbiye firmalarının toplam kömür alım miktarı, sağladıkları fiyat avantajları ve sektörün tasarrufu değerlendirildi. Denizli Sanayi Odası çatısı altında bir araya gelerek kömür tedariği için ortak hareket etmeye karar veren tekstil boya terbiye işletmeleri bir yıl önce farklı firmalardan teklif aldıktan sonra DEFAŞ firmasından alım yapmaya karar vermişti.

“DİĞER SEKTÖRLERE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR”

Gelişmeleri değerlendiren Başkan Kasapoğlu, böyle bir sektörel satın alma birlikteliğinin ilk defa yapıldığını, alım birlikteliğinin diğer sektörler için de örnek teşkil ettiğini belirtti. Birbiriyle rekabet eden firmaların, satın alma konuşunda iş birliği yapmasının ciddi bir maliyet avantajı kazandırdığını belirten Kasapoğlu “sektörün maliyet avantajının yanında standart ürün tedariği yapmasının da verimliliği artırdığını gözlemledik” dedi. 2024 yılı için de farklı firmalardan da teklif alacaklarını ve birlikteliği genişletmek istediklerini belirten Kasapoğlu, bu birliktelik örneklerinin ortak kullanımı olan hammadde ve ara mallarda da yapılabileceğini, üretim maliyetlerinin hızla yükseldiği bu dönemde satın alma birlikteliklerinin özellikle rekabetçi sektörlerde ciddi avantajlar yaratacağını sözlerine ekledi.

Vergide ve Ücretlerde Adalet İstediler Vergide ve Ücretlerde Adalet İstediler

Bir yıllık çalışmanın ardından DEFAŞ yetkililerine teşekkür eden Kasapoğlu, yeni dönemde yeni şartlarla yeniden bir tedarikçi değerlendirmesi yapacaklarını ve alım birlikteliğine devam edeceklerini sözlerine ekledi. Toplantı sonunda DEFAŞ yetkilileri, DSO yönetimine ve Başkan Kasapoğlu’na iş birliği için teşekkür etti.