15 üniversiteden katılımcı ağırlayan EGEKAF, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılış töreni ile başladı.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 19.56.51 (1)

 “KARİYER FUARLARI  GELECEĞİMİZE YÖN VEREN ETKİNLİKLERDİR.”

EGEKAF’ın açış konuşmasını yapan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, konuşmasında şunları kaydetti: “Kariyer fuarları hem ülkemiz hem de gençliğimiz için aslında devrim niteliğinde geleceğimize yön veren etkinliklerdir. Daha fazla kaliteyi, daha güzeli yakalamanın yolu olduğu gibi daha iyi işyerini de yakalamanın yoludur. Ülkemiz sanayisinde, üretiminde ve ihracatında ilk 10 sırada olan Denizli için böyle bir kariyer fuarı ihtiyacının ne kadar fazla olduğunu katılım gösteren firma ve öğrenci sayıları ortaya koymaktadır. Bu fuarlar sadece mesleki kariyerin anlatıldığı yerler olmayıp aynı zamanda gençlerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerine de yön veren alanlardır. Bu vesile ile fuarımıza katkı veren ülkemizin önde gelen başarılı kişileriyle bir araya gelme, onlarla tanışma ve sohbet imkânı bulma fırsatı sunulmaktadır. Kariyer fuarımızın ‘Sürdürülebilirlik, Dijitalleşme ve Çevre’ olmak üzere üç ana teması bulunmaktadır. Tüm konular ve etkinlikler arka planda bu temaları işlemektedir. Dolayısıyla değişen dünyayı anlamada, gençlerimizin geleceğin şartlarına hazırlanmasında bu temaların katkısı büyük olacaktır. Fuarımızın önce bölgemize sonra ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederim.”

Whatsapp Image 2024 02 21 At 19.56.51 (3)

“GENÇLİK ÇOK KIYMETLİ”

Ülkenin güçlü yarınları için gençlerin çok kıymetli olduğunu belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, “Gençlik çok kıymetli. Gençlik demek hazine demektir. Gençlik hayal kuran demektir yeni hedeflere koşan demektir. Onun için gençliğimizin ilk anlarını ve donanımla arttırmak o hayalleri gerçekleşme amacıyla önündeki engelleri kaldırmak demektir. Bu noktada, bu kariyer fuarlarımızın oluşması yapılması çok çok kıymetlidir. Burada esas olan istihdamla ilgili, talep eden ile istihdam verecek olanı buluşmaktır. İş ve eleman noktasında, personel noktasında ve en iyi niteliği ve en iyi işi arayanla arananın buluşmasıdır. Bu noktada ve tabii ki burada yapılacak olan sosyal faaliyetlerle, eğitimlerle sunumlarla da gençliğimiz ve burada bulunan herkesin donanımlarını arttırması demektir. Onun için ben de bu etkinliği çok önemsiyorum ve şehrimize yapılması için de birçok gayret sarf ettik” dedi.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 19.56.51

Rektör Kutluhan ‘PAÜ İle Gülümse’ Standını Ziyaret Etti Rektör Kutluhan ‘PAÜ İle Gülümse’ Standını Ziyaret Etti

“HER BİR GENCİMİZİN YETENEKTİR”

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay’da yaptığı konuşmada; “Her bir gencimizin yetenek olduğunu kabul ettik ve bütün projelerimizi buna göre planladık, olgunlaştırdık. İnsanı kaynak olarak görmekten ziyade her bir insanı yetenek olarak gören bir zihniyeti temsil ediyoruz. EGEKAF, arz ve talebin buluştuğu birebir temas kurabildiği bir organizasyondur. Bugün burada yüzlerce firma ve binlerce genç var şu ana kadar salona giren öğrenci sayısı 6 bini geçti arkadaşlar. Kayıtlı öğrenci sayımızsa 47 bin civarında. Gençlerin istediği ve sevdiği arzu ettiği gibi bir atmosfer oluşturabildiğimiz için biz bu sistemin adına ‘Erken Dönem Kariyer Farkındalığı Ekosistemi’ diyoruz. Sonuç olarak burada yapılmasına canı gönülden isteyen talepkâr olan bugün de başarıyla gerçekleştirdiğini gördüğümüz Pamukkale Üniversitemize teşekkür etmek istiyorum. Paydaş üniversitelerimize de aynı şekilde teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 19.56.55 (1)

“ÇALIŞMAK İÇİN ÖĞRENMEK İÇİN MAZERET YOK”

Etkinlikte Milli Savunma Eski Bakanı, Milli Savunma Sanayisi Komisyon Başkanı Hulusi Akar ‘Millet Olma Bilinci ve Terörle Mücadele’ başlıklı sempozyum konuşmasını gerçekleştirdi. ‘Hiçbir sistem diğer sistemden soyutlanamaz’ diyen Akar, kariyer konusuyla ilgili şunları söyledi, “Sizler; ister kariyer planlarınızı yaparken, ister kariyer çalışması yaparken, idari, fabrika, özel ne yaparsanız yapın Türkiye’den, dünyadan kendinizi soyutlayamazsınız. Dolayısıyla bizler sizlere dünyada neler oluyor? Türkiye’de neler oluyor? Neler olabilir? Bunları anlatmaya çalışacağım. Her biriniz ayrı bir değersiniz, her birinizin ayrı yetenekleri var. Bütün mesele doğru yerde, doğru zamanda bulunmak lazım. Çalışmak için öğrenmek için mazeret yok. Bıkmamak lazım, yılmamak lazım. Her şey kişinin kendisinden başlıyor. ‘Kişilik ve kimlik’ diyoruz. Arkadaşlar kendinize inanın, kendinize güvenin. Rahat olun gençler. Bizim bu ülkede yaşıyor olmaktan dolayı herhangi bir eksikliğimiz söz konusu değil. Şanlı bir tarihimiz var, yüksek bir potansiyelimiz var, gerçekten azmimiz var, kararlılığımız var. İnşallah büyük ve güçlü Türkiye’yi daha büyük hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Whatsapp Image 2024 02 21 At 19.56.55

“TÜRKİYE BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Türkiye’nin tarihiyle, değerleriyle, coğrafyasıyla genç ve dinamik nüfusuyla; etkin caydırıcı ve saygın ordusuyla büyük ve güçlü bir ülke olduğunun altını çizen Akar, “Hain darbe girişiminden sonra Silahlı Kuvvetlerden birçok kişinin ilişiği kesildi, Silahlı Kuvvetler bir şey yapamaz dediler. Allah’a çok şükür 24 Ağustos’ta Fırat Kalkanı operasyonuna başladık. Bir pilot beş pilotun işini yaptı, sonuçta vazife başlatıldı. Gemilerimizde sıkıntılar asla söz konusu olmadı. Deniz Kuvvetleri’miz Dünya tarihinde görülmemiş bir şey yaptı, diğer ülkelerdeki deniz kuvvetleri dâhil olmak üzere bir yılda iki yüz bin saat seyir yaptı gemilerimiz. Dolayısıyla, canla başla millet olduğunuz zaman, ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatleri dendiği zaman insanlar gözünü karartıyor, şahsi menfaatini bir tarafa bırakıyor ve gerçekten herkes aslanlaşıyor, kartallaşıyor, kaplanlaşıyor ve çok şükür başarıyoruz. Şunu da söylemek lazım, Türkiye; tarihiyle, değerleriyle, coğrafyasıyla genç ve dinamik nüfusuyla; etkin caydırıcı ve saygın ordusuyla büyük ve güçlü bir ülke. Çok şükür geldiğimiz noktada, savunma sanayi konusunda çok ilerlere gittik. Şu anda yüzde seksenlere geldik yerli ve milli olarak fakat yeterli değil. Bundan sonraki yol daha çetin. Onun için de çalışmalarımız sürüyor ve inşallah biraz önce haberini de verdik Kaan uçtu, tankımız çalıştı ve temel ihtiyacımız neler varsa bunların hepsini belli bir sürede karşıladık karşılamaya da devam edeceğiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 02 21 At 19.56.55 (2)

EGEKAF24 ile ilgili detaylı bilgi için: https://www.egekariyerfuari.org/