Eğitim Sen Denizli Şubesi sendika binasında yaptığı basın toplantısında 2023-2024 eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Şube Başkanı Hüseyin Özdemir'in okuduğu açıklamaya şube yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

Öğretmenlerin ücretlerinden çocukların beslenme ve ulaşım sorununa birçok meselenin dile getirildiği açıklamada eğitimin piyasa ve din merkezli eğitim sistemi eleştirildi.

Eğitim Sen’den ÖMK tepkisi  “Meslek Kanunu Olmaktan Uzak” Eğitim Sen’den ÖMK tepkisi “Meslek Kanunu Olmaktan Uzak”

MESEM ve ÇEDES eliyle öğrencilerin geleceklerinin karartıldığını belirten Özdemir şunları söyledi; "Mülakata dayalı sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulaması sürmektedir. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasına aykırı adımlar atılmış, aynı işi yapan öğretmenler kariyer basamakları üzerinden faklı ücretlendirilerek ayrıştırılmıştır. Bugüne kadar KPSS’ye giren her 100 öğretmenden 85’inin ataması yapılmamıştır. Ve son üç yılın en düşük öğretmen ataması geçtiğimiz eğitim öğretim yılında gerçekleşmiştir. Bakan Tekin atamalarda yüzde 50 KPSS, yüzde 50 mülakat notunun belirleyici olacağını açıklayarak, doğrudan torpili çağrıştıran ve ciddi adaletsizliklere neden olan mülakat uygulamasından vazgeçmeyeceklerini ilan etmiştir. MEB’in resmi verilerine göre resmi öğretmen açığı 68 bindir. Okullarda halen 90 bine yakın ücretli öğretmen istihdam edilmekte, çok sayıda branşta acil öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır."

"LAİK EĞİTİM VE LAİK YAŞAMA YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEKTİR"

Ayrıca yeni müfredat ve öğretmenlik meslek kanununa ilişkin eleştirilerini de dile getiren Özdemir, "Eğitim öğretim yılının sona ermesinin ardından aralarında İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsanı Yardım Vakfı (İHH) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) gibi birçok dini dernek ve vakıf, yaz okulu ve yaz kampları organize etmeye başlamıştır. MEB’de söz konusu dernek ve vakıfların yaz okulu ve yaz kamplarına öğrencilerin yönlendirilmesi için okullara duyuru yazıları göndermektedir. İHH İstanbul’un 39 ilçesinde kız ve erkek öğrencilere yönelik birer “Yaz okulu” açmıştır. Bu okullarda 24 Haziran- 26 Temmuz tarihleri arasında hafta içi her gün uygulanmak üzere Kur'an-ı Kerim eğitimi ve Temel Dini Bilgiler özelinde çeşitli sosyal aktivitelerin yapılacağı bir eğitim programı hazırlanmıştır. 2023’24 eğitim öğretim yılının son günlerinde Rize’de iktidara yakınlığıyla bilinen Ensar Vakfı’nın Kur’an kursuna giden iki çocuk Kur’an kurusu öğreticisi gözetmenliğinde Fırtına Deresine girmiş ve boğularak yaşamını yitirmiştir" ifadelerini kullandı.

Editör: Orhun Çoban