banner609

CHP’den Asgari Ücretli Ve Emekliye Bayram Ettirecek Teklif

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından asgari ücretten vergi alınmaması, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılması ve emeklilerin bayram ikramiyesinin 1500 lira olarak artırılması için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verildi.

EKONOMİ 18.04.2021, 04:12 Kahraman Kahraman
CHP’den Asgari Ücretli Ve Emekliye Bayram Ettirecek Teklif
banner858

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan “Gelir Vergisi Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında (Sosyal Refah) Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Türkiye'de asgari ücretli çalışan sayısının oldukça yüksek olduğu belirtilen kanun teklifinde, “Kayıt dışı istihdam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül 2020 verilerine göre yüzde 32.2'dir. Bu nedenle asgari ücretle çalışan işçi sayısının 10 milyona yakın olduğunu söylemek de mümkündür. Mevcut asgari ücret ne yazık ki, bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır” denildi.

BAYRAM İKRAMİYELERİNİN YÜKSELMESİ TALEP EDİLDİ

Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün net geliri azalttığı öne sürülen gerekçede, “Kanun teklifimiz ile çalışanın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesini sağlayacak düzeyde ücret alması ilkesinden hareketle asgari ücret üzerindeki vergi yükünün de kaldırılması amaçlanmaktadır. Lüks sayılamayacak en temel gıda maddelerindeki fahiş artış, emeklilerin sağlıklı beslenmesi bir yana açlıkla mücadele etmelerine sebep olmaktadır. Emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Acil bir tedbir olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi bir adım olacaktır. Pandemi sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilecek bu adımın bir an önce atılması gerekmektedir” denildi. Ayrıca kanun teklifinde emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin 1000 TL'den 1500 TL'ye çıkarılması talep edildi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
banner935
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir