Denizli’de 250 Milyon Lirayı Makinalar Yuttu

Denizli’ye yılda 250 milyon lira gelir getiren beyaz altın pamuğun hasadı başladı. Bu yıl rekoltesi ve kalitesiyle çiftçinin yüzünü güldüren pamuğu toplama makinaları, tarla tarla hasat etmeye devam ediyor. Denizli’nin bu yıl 100 bin dekar alanda yaklaşık 55 bin ton rekolteye ulaşacağını aktaran Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, pamuk toplama makinalarının harıl harıl çalıştığını söyledi. Pamuğun çok önemli stratejik bir ürün olduğunu aktaran Gemici, bu yıl beklenen gelirin ise yaklaşık 250 milyon lira olduğunu vurguladı.

EKONOMİ 31.10.2019, 18:00 31.10.2019, 18:11
Denizli’de 250 Milyon Lirayı Makinalar Yuttu
banner930

Pamuk hasat dönemin başlaması nedeniyle  Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, arazilerde üreticileri ziyaret ederek hasat dönemini yakından takip ediyor. Denizli’de neredeyse her bölgede toplama makinalarıyla pamuğun hasat edildiğini belirten Gemici, pamuğun önemine vurgu yaparak hasat dönemiyle ilgili şu bilgileri verdi, “Tekstilin, dokumanın hammaddesi pamuk, stratejik bir ürün. Denizli gibi tekstil başkenti içinse olmazsa olmaz bir öneme sahip. İlimizde Sarayköy, Pamukkale, Merkezefendi ve Honaz ilçesinin bir kısmıyla birlikte, bu sene Çiftçi Kayıt Sistemi'ndeki verilere göre yaklaşık 100 bin dekarlık alanda pamuk ekildi. Kalite ve rekolte çiftçimizin yüzünü güldürdü. Dekar başında 550 kilogram arasında ürün hasadı var. Bu yıl beklediğimiz rekolte ise 55 bin ton civarında. Beklenen gelir ise yaklaşık 250 milyon lira. Bölgemizde pamuk eskiden beri ‘Beyaz altınımız’ diye övündüğümüz stratejik bir ürün. Sadece bölgemizin ve ilimizin değil Türkiye'nin stratejik bir ürünü. Üreticimizi birim alandan tatmin eden en iyi ürün pamuk. Burada verim açısından hiçbir sıkıntı yaşanmadı, yağışların durumu da çiftçimize sıkıntı yaşatmadı” dedi.

GÖZLER DESTEKLEME MİKTARINDA

Çiftçinin emeğinin karşılığını alması anlamında destekleme oranının da önemine vurgu yapan Gemici, “Pamuk üreticisinin de şu an dört gözle beklediği konu, tarımsal desteğin tebliğinin bir an önce açıklamasıdır. Ve pamuk priminin ne olacağının açıklanması. Çünkü geleceğini ona göre planlamakta. Bir sene sonraki ekimini de buna göre yapmak durumunda. Çiftçilerin bir sene önceki girdileriyle bugün ki girdi fiyatları arasında çok büyük farka var. Verilecek prim miktarlarının da bu göz önünde bulundurularak verilmesi önerisi bakanlığa yapılan görüşmelerde iletildi. Verilecek primler kesinlikle çiftçiyi tatmin etmeli” diye konuştu.

Kaynak: Özkan TOKMAK
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir