Ekonominin Zirvesi Denizli’de Toplandı

Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile 8 genel müdürü, Denizli iş dünyası ile buluşturdu. 2017 yılının değerlendirildiği ve 2018’e dair hedeflerin açıklanıp, beklenti ve öngörülerin ele alındığı Ekonomi 2018 Vizyon Toplantısı’na, şehirdeki iş dünyasının temsilcileri, Denizli protokolü ile basın mensupları büyük ilgi gösterdi.

EKONOMİ 22.01.2018, 12:15 08.07.2019, 11:41
Ekonominin Zirvesi Denizli’de Toplandı
banner858

Toplantının açış konuşmasını yapan Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü Uğur Erdoğan, geçen yıl ekonomi ve ihracatta elde edilen başarıya dikkat çekti. Salondaki davetlilerinin bu başarıda büyük payı bulunduğunu belirten Başkan Erdoğan, Denizlili iş adamlarını kutlayıp, teşekkür etti. Erdoğan, “Sayın Bakanımız da tıpkı sizler gibi, ülkenin kalkınması ile milletinin refahı için elini taşın altına koyanlardandır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, yurtiçindeki ziyaretlerinin yanında bazen haftada 3 farklı ülkeye, 3 farklı coğrafyaya giderek, bizim için ve milleti için dünyanın bir ucundan diğer ucuna koşturuyorlar. Tüm bu çabalarının, ekonomimize olumlu yansımaları oldu.  2017 yılında Türkiye olarak 157 milyar Dolar, Denizli olarak da 3 milyar 67 milyon Dolar ihracata ulaştık. Bu başarının, ülkeye ömrünü adamış bu insanların gayretlerinin sonucu olduğunun bilincindeyiz; her birine müteşekkiriz” dedi.

Denizli’nin Türk Eximbank’tan kredi kullanma oranlarını da açıklayan Erdoğan, “Eximbank’tan 2017’de Denizlili 683 şirkete 1 milyar 227 Milyon Dolar destek sağlanmıştır. 535 şirket 524 milyon Dolar kredi, 148 şirket de 703 milyon Dolar sigorta desteği almıştır. Toplam destek oranı Denizli ihracatının yüzde 40’ına tekabül etmektedir. Türkiye ortalaması ise yüzde 25. Bizim önceki yıla göre destek artışımız yüzde 21,6. Türkiye ortalaması ise yüzde 19. Denizli’de 2017 yılında Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 6.750 firmamız toplam 3 milyar 900 milyon TL kredi kullanmıştır. Bu durum, devletimizin iş alemini yalnız ve sahipsiz bırakmadığının da bir göstergesidir. Yine 2017 yılında 1.047 işletmemiz KOSGEB’den toplam 17 milyon 507 bin Liralık destek almıştır” diye ifade etti.

Konuşmasında yabancı yatırımcıların Denizli’ye ilgisinin son bir yılda arttığını da vurgulayan Başkan Erdoğan, “Denizli Ticaret Odası’nın kuruluşundan itibaren geçen seneye kadar ki 91 yıllık sürede, 55 tane yabancı ortaklı şirketimiz vardı. Şehrimize olan güven ve ilgi sayesinde, 2017’de 29 yabancı sermayeli şirket daha şehrimize yatırım yaptı. Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, Fas, Gürcistan, Fransa, Avusturya, İngiltere, Belçika, İsviçre, Portekiz, Ukrayna, ABD, İran, Özbekistan, Güney Afrika, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kosova gibi çok sayıda ülkeden gelen yatırımcılar madencilik, tekstil, kimya, inşaat, enerji, cam, ambalaj, kağıt, tarım-gıda ve kauçuk sektörlerinde faaliyet göstermekteler” dedi.  

Erdoğan, Kredi Garanti Fonu’nun 2017 yılındaki uygulamalarının oluşturduğu canlılığın devam etmesi için, desteklerin bu yıldan itibaren kalıcı hale getirilmesini beklediklerini de dile getirdi. Başkan Erdoğan, “KOSGEB desteklerinin de sürdürülebilir olması son derece önemlidir! Şu an Eximbank, ihracat öncesi kredi işlemlerini doğrudan yapıyor. Biz iş alemi olarak, Eximbank Denizli Şubesi’nin kredi ve sigorta programlarının tamamını yapar hale getirilecek şekilde büyütülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Başkan Erdoğan, toplantıya girerken Bitlis’ten acı bir haber de aldıklarını hatırlattı. Kırsal alandaki operasyon sırasında yaşanan çığın altında kalarak şehit düşen Denizlili Jandarma Astsubay Çavuş Hilmi Öz’e rahmet, yakınları ve silah arkadaşları ile Türk Milleti’ne de başsağlığı diledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank olarak dünyada bir numara olmadığı hedeflediklerini de belirterek, “Toplam ihracatın yüzde 25’ini kredilendirerek, Güney Kore Eximbank’ından sonra ikinci sıradayız. Ama Eximbank olarak 2018 hedefimiz dünyada bir numara olmak. İhracatçıya 39 milyar Dolar’lık imkan sağlandı. Bu seneki hedefleri ise 45 milyar Dolar. En son ekonomik koordinasyonlarda yaptığımız değerlendirmelere göre de Türkiye gerek ihracat rakamlarıyla, gerek ihracat destekleriyle dünyada bir numara olacak” diye konuştu.

Toplantıda, davetlilere Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci’nin hayatının anlatıldığı bir belegesel filmi izlettirildi. Yapılan konuşmalar sonrasında Başkan Erdoğan, 10 adet Osmanlı Arması'nın en önemli unsurlarının biraraya getirildiği 1071 taştan oluşan el emeği göz nuru bir tabloyu Bakan Zeybekci’ye hediye etti.

Çardak İlçesi’nde bulunan Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Vakıflar Bankası'na ait parsellerin satışıyla ilgili Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan ile Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci arasında protokol imzalanması sonrasında Bakan Zeybekci ile kurmayları, iş dünyasından gelen soruları yanıtladı.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir