Teoman Sancar: “Faiz İki Katına Çıktı”

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnafa verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarında artışa gidildiğini öne sürdü. Sancar, “Pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnafa, yeni yılın ilk günlerinde güncellenen kredi faiz oranlarıyla bir şok daha yarattılar. Tükenme sınırına gelen esnaf kredi faiz oranlarının düşmesini beklerken, kamu bankaları %100’e yakın faiz artırımı yaptı” dedi.

EKONOMİ 07.01.2021, 14:40
Teoman Sancar: “Faiz İki Katına Çıktı”
banner858

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafın çekeceği düşük faizli kredilerin faiz oranlarında artışa gidildiğini öne sürdü. Milletvekili Sancar, esnaf ve sanatkârlara Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli işletme ve yatırım kredisi kullanımlarında uygulanan faiz oranlarının, 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellendiğini söyledi. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinin (ESKKK) kefaleti ve bankadan doğrudan kullandırılacak krediler için Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli tüm kredi türleri ve tüm vadelerde yıllık yüzde 17 olmak üzere yeni faiz oranı uygulanacak.

“FAİZ ORANLARIYLA BİR ŞOK DAHA YARATTILAR”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 29 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’yi hatırlatarak, “Pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnafa, yeni yılın ilk günlerinde güncellenen kredi faiz oranlarıyla bir şok daha yarattılar. Tükenme sınırına gelen esnaf kredi faiz oranlarının düşmesini beklerken, kamu bankaları yüzde 100’e yakın faiz artırımı yaptı. 4 Ocak 2021 tarihinden sonra alınacak kredilerde faiz oranı 4,5 olarak değil 8,5 olarak yansıyacak. Bu benzeri görülmemiş bir darbedir. Korona sürecinde siftah yapamayan esnafın tabutuna son çivi de böylece çakılmış oldu” dedi.

Kaynak: Denizliaktuel.com - Haber Merkezi
Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir