Türk yapımı dünyanın en büyük elektrikli feribotu Norveç sularında

Sefine Tersanecilik tarafından Norveç için üretilen doğa dostu feribot Bastø Electric NB42,sınıfında dünyanın en büyük elektrikli feribotu olma özelliğini taşıyor. Sıfır emisyonlu feribot Lityum ION bataryaları sayesinde rotasındaki gaz emisyonunu yüzde 80 azaltıyor.

EKONOMİ 17.02.2021, 09:50
Türk yapımı dünyanın en büyük elektrikli feribotu Norveç sularında
banner858

BURSA (İGFA) - Koloğlu Holding şirketlerinden Sefine Denizcilik Tersanecilik Turizm A.Ş.sınıfında dünyanın en büyük elektrikli feribotu olma özelliğini taşıyan çevre dostu Bastø Electric NB42’yi NorveçliBastø Fosen firmasına teslim etti. Toplam 600 yolcu ve 200 binek araç kapasitesine sahip olan Bastø ElectricNB42,çıktığı deneme seyirlerinde uygulanan ekipman ve donanım testlerinden başarıyla geçti.

Yurtdışı pazarlarda iddialı olduklarını belirten Sefine Tersanesi Genel Müdürü Dr. Süleyman Akın Tuzcuoğlu, ihracatta 200 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştıklarını belirterek, "En büyük pazarımız olan Norveç’e,sınıfında dünyanın en büyük elektrikli feribotunun teslimatını gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Norveç için geliştirdiğimiz feribotların en önemli özelliği ‘çevre dostu’ olmaları. Bölgede elektrikli araçlar için başlangıç noktası kabul edilen feribot ile rotanın çevresel ayak izinin önemli ölçüde azalması bekleniyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir